Co wybrać: leasing czy długoterminowy wynajem auta?

Prowadzenie działalności wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale daje również pewne dodatkowe możliwości. Jest nią wybranie samochodu w wersji leasingowej lub w formie wynajmu długoterminowego. Obie opcje mają swoje zalety, jednak decydującym czynnikiem mogą być zmiany wprowadzone w prawie podatkowym, które zostały wprowadzone na początku 2019 roku. Zobaczmy więc, co lepiej wybrać leasing czy wynajem długoterminowy w 2019?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy lepszy jest leasing czy wynajem długoterminowy auta. Ciężko jednak zaaplikować jedną odpowiedź do wszystkich sytuacji, ponieważ potrzeby i priorytety każdego z nas są różne. Czasem czynnikiem decydującym są niskie koszty, czasem elastyczność a niekiedy krótki czas oczekiwania na decyzję o podpisaniu umowy. Zobaczmy, czym charakteryzują się obydwie opcje.

 

Nowe samochody w atrakcyjnej ofercie tylko dla Ciebie

 

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy samochodu to jedna z najpowszechniejszych alternatyw dla leasingu. Skierowana jest do firm oraz osób prywatnych. Usługa polega na udostępnienie samochodu klientom na określony czas (zazwyczaj od 2 do 4 lat) za opłatą. Tym, co wyróżnia ten sposób tymczasowego nabycia nowego pojazdu jest zwolnienie ze wszystkich dodatkowych kosztów. Z racji tego, że umowa pomiędzy firmą oferującą wynajem długoterminowy, jest umową, która nie obejmuje zmiany właściciela samochodu, więc za serwisowanie oraz pokrywanie dodatkowych kosztów odpowiada wypożyczalnia. W miesięczną cenę najmu wliczane są koszty polisy oraz wspomnianego serwisu (czyli diagnostyka, naprawa oraz ewentualny zakup nowych części). Po upływie okresu wynajmu, samochód wraca do właściciela, czyli firmy leasingowej.

Interesuje Cię oferta wynajmu długoterminowego i chciałbyś sprawdzić warunki?

 

Firmy oferujące wypożyczenie samochodu z reguły nie wykluczają możliwości zakupu, jednak proponowana cena będzie prawdopodobnie mniej atrakcyjna niż w przypadku leasingu, kiedy to celem wielu firm jest odsprzedanie samochodu. Bardzo istotną informacją jest jednak to, że wiele firm, które udostępniają samochody do wynajmu, nie sprawdza zdolności kredytowej. Początkowo podpisana umowa nie może być również zmieniona, dlatego koszty są stałe przez cały okres jej trwania. Są więc pewne różnice, jednak zasady wynajmu długoterminowego aut są bardzo porównywalne do zasad leasingu. Kluczowa dla wielu jest jednak różnica cen.


Czym jest leasing?

Leasing to bardzo popularny sposób na nabycie samochodu firmowego lub dla własnego użytku przez przedsiębiorców. Jest to swego rodzaju połączenie dzierżawy z kredytem. W zależności od wyboru opcji leasingowej – dostępny jest leasing operacyjny i leasing finansowy – opcja ta pozwala na znaczne ograniczenie kosztów prowadzenia firmy oraz na możliwość wykupu samochodu po okresie umowy za atrakcyjną cenę. W przypadku leasingu operacyjnego VAT naliczany jest stopniowo przy każdej opłacanej racie.  Takie rozwiązanie pozwala na „wrzucenie w koszty” decydowanej większości wydatków. Poza ratami będą to także przeglądy samochodu, naprawy, wydatki na paliwo oraz zakup dodatkowego wyposażenia. Leasing operacyjny wiąże się z tym, że nabyty drogą wynajmu samochód staje się środkiem trwałym w ewidencji  i podlega amortyzacji. Leasing finansowy to opcja, w której cały podatek finansowy płacony jest przy otrzymaniu pierwszej raty. Opcja to pozwala również jedynie na dodanie do kosztów odsetek ratalnych. Jest to jednak znacznie bardziej elastyczna umowa, ponieważ pomimo tego, że jest podpisywana na czas określony, to jak długo będzie ona obowiązywać zależy od naszych preferencji i potrzeb.

Wynajem długoterminowy dla firm i osób prywatnych w atrakcyjnej ofercie.
Sprawdź


Leasing a wynajem długoterminowy – różnice i zalety

Zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy są dla wielu przedsiębiorców lepszymi opcjami niż zakup nowego samochodu. W momencie, kiedy jesteśmy już przekonani do takiego rozwiązania, pozostaje ostatni wybór. Z jednej strony możemy zdecydować się na wynajem. Podpisujemy wtedy umowę, która stawia nas w pozycji osoby, która jedynie tymczasowo używa danego pojazdu. W cenie mamy wliczony serwis oraz całą obsługę samochodu. Rata jest zazwyczaj niższa niż w przypadku leasingu. Jednak w momencie, kiedy będziemy chcieli się zdecydować na zakup samochodu po upływie czasu, to przyjdzie nam zmierzyć się ze znacznie wyższymi kosztami – zakupem po cenie rynkowej. W przypadku leasingu miesięczna rata nie obejmuje serwisu. W ciągu okresu obowiązywania umowy płacimy więc więcej niż za długoterminowy wynajem. Jest to jednak dobra opcja dla osób, które zamierzają zakupić pojazd po wygaśnięciu umowy. Wtedy mamy możliwość zakupu samochodu w atrakcyjnej cenie, ponieważ większą część jego wartości spłaciliśmy w ratach.

 


Wynajem długoterminowy najlepsze oferty z Carly

Wynajem długoterminowy to opcja, na którą decyduje się coraz większa grupa klientów. Stosunkowo niskie miesięczne opłaty zachęcają wielu przedsiębiorców do poszukiwań samochodu właśnie w takiej formie. Warto przy tym skorzystać z usług firmy Carly. Zespół składa się z ekspertów i miłośników motoryzacji, którzy służą doradztwem w zakresie wyboru samochodu oraz poszukiwań najlepszej oferty.

 

Chcesz porozmawiać z doradcą na temat oferty samochodu dla Ciebie?

Oferro - Twój Inteligentny System Zakupowy

Bezpieczne zakupy u rzetelnych firm

Kupuj mądrze i bez obaw.

Dowiedz się więcej