Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych?

Nieznajomość języków obcych redukuje nasz świat i ogranicza ilość możliwości, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Znajomość języków obcych, szczególnie języka angielskiego, czyni z Nas obywateli świata. Umożliwia podróżowanie i poznawanie ludzi z najbardziej egzotycznych krajów. Powoduje, że potencjalny rynek pracy rozrasta się.

Nikogo nie trzeba przekonywać do potrzeby nauki języków obcych. Zasadnicze pytanie natomiast brzmi: jak robić to najskuteczniej? Przedstawiam Wam kilka porad, które po mogą w nauce dowolnego języka obcego. A dla najwytrwalszych czytelników na końcu artykułu.. niespodzianka! 🙂

 

Zacznij od najczęściej używanych słów

Rozpocznij naukę od przyswojenia sobie tych słów, których najczęściej się używa. Staraj się codziennie budować z nimi nowe zdania i używać je w różnych kontekstach. W ten sposób stworzysz bazę, wokół której będziesz dalej poszerzać swoją wiedzę i słownictwo. Niektórzy uczą się języka, ponieważ jest im on potrzebny do bardzo konkretnego celu, np. w pracy. Znają techniczne, zaawansowane słownictwo, ale nie potrafią powiedzieć, która jest godzina. Podobno w każdym języku sto najczęściej używanych słów wystarcza do wyrażenia 50% komunikatów, a tysiąc słów do aż do 80%.

 

Mniej znaczy więcej

Efektywniejszym sposobem jest nauka języka codziennie po kilkanaście minut, niż dwa razy w tygodniu przez dwie godziny. Z jednej strony łatwiej w ten sposób utrzymać motywację, z drugiej strony taki sposób uczenia pozwala efektywniej przyswoić wiedzę. I co najważniejsze – zmniejsza ryzyko, że porzucimy naukę języka.

 

Jedno słowo, jedno znaczenie

W każdym języku istnieją słowa, które mają więcej niż jedno znaczenie. Wiele osób ucząc się nowych słówek chce od razu zapamiętać każde z nich. Najlepiej sprawdza się uczenie jednego konkretnego zastosowania dla danego słowa, które jest nam aktualnie potrzebne. Nie obciążamy w ten sposób pamięci znaczeniami, które na tym etapie edukacji nie są niezbędne.

 

Przyswajaj całe frazy

Kiedy uczysz się nowego słówka, od razu powinieneś uczyć się jak go użyć. W przypadku słów, które mają wiele znaczeń łatwo bez poznania odpowiedniego kontekstu o niepoprawne ich zastosowanie. Warto uczyć się na pamięć również całych zwrotów i wyrażeń, ponieważ konstrukcja zdania angielskiego często jest odmienna od konstrukcji polskiej i łatwo o błąd przy samodzielnym tłumaczeniu.

Fiszki – nauka i powtarzanie

Podczas nauki powtarzanie przerobionego materiału jest równie ważne jak uczenie się rzeczy nowych. Korzystanie z fiszek pozwala nam robić obie te rzeczy równocześnie. Fiszki to karteczki na których z jednej strony mamy słówko lub zwrot w języku polskim, a z drugiej ich tłumaczenie w języku obcym. Ucząc się warto każde nowo poznane słowo zapisywać na takiej karteczce. Z czasem powstanie z tego pokaźny zbiór. Regularnie jego przeglądanie pomaga utrwalić wiedzę i zapobiega zatarciu w pamięci słów i wyrażeń dawno nie używanych.

 

Otaczaj się językiem

Słuchaj zagranicznej muzyki, ściągnij na telefon aplikację do nauki języka, noś ze sobą fiszki. W internecie oglądaj filmy i programy w danym języku, czytaj serwisy informacyjne i blogi. Udzielaj się na forach internetowych i poproś o poprawienie, jeżeli zrobiłeś błąd. Jeśli masz okazję, rozmawiaj w innym języku ze znajomymi i w domu. Nie bój się, próbuj.

 

Audiobooki do nauki języka

Do nauki języka wystarczą chęci, motywacja i systematyczność. Nie musisz uczęszczać na lekcje do szkoły językowej. Możesz skutecznie i szybko nauczyć się języka obcego w domu dzięki audiobookom. Ich ogromną zaletą jest to, że możemy je wykorzystać do nauki języka podczas wielu okazji – w drodze do szkoły czy pracy, podczas wykonywania codziennych czynności jak gotowanie, sprzątanie czy uprawianie sportu. I już nie ma wymówki, że nie ma czasu na naukę języka. Czas jest, tylko trzeba sobie wszystko sprytnie zorganizować i pamiętać, żeby mieć nagrania zawsze w zasięgu ręki, tak by móc po nie sięgnąć.

 

Niespodzianka!

Tak jak wspomniałem na początku, na wytrwałych czytelników czeka prezent! Audiobooki językowe za darmo! 8 języków do wyboru w różnym stopniu zaawansowania. Odtwarzasz podczas codziennych zajęć, słuchasz i zapamiętujesz.

Chcesz pobrać darmowy audiobook? Kliknij w przycisk poniżej i śmigaj w obcym języku!

 

 

Oferro - Twój Inteligentny System Zakupowy

Bezpieczne zakupy u rzetelnych firm

Kupuj mądrze i bez obaw.

Dowiedz się więcej