budynek z instalacją fotowoltaiczną
Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, a jej obecność zmienia krajobraz w naszym kraju. Instalacje fotowoltaiczne wyrastają jak grzyby po deszczu. Widoczne są na dachach domów, przedsiębiorstw, budynków gospodarczych lub na naziemnych konstrukcjach o dużej powierzchni. Stale rosnące ceny energii elektrycznej i zapowiedzi kolejnych podwyżek sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na inwestycję w montaż paneli fotowoltaicznych. Osoba fizyczna nie jest w stanie sprzedawać prądu, lecz to produkcja energii na własny użytek i niezależność sprawiła, że rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Mimo tego, że instalacje fotowoltaiczne są tematem poruszanym w telewizji, gazetach czy internecie, wiele osób jeszcze nie ma pojęcia, czym są, jak działają i jakie są ich zalety. W niniejszym artykule odpowiemy, czym jest instalacja fotowoltaiczna, z jakich elementów się składa i jakie korzyści ze sobą niesie decyzja o inwestycji w fotowoltaikę.

Fotowoltaika – co to jest?

Przed rozpoczęciem opisywania wszystkich najważniejszych kwestii związanych z instalacją fotowoltaiczną, musimy odpowiedzieć na pytanie jak działa fotowoltaika, czyli jak z promieniowania słonecznego powstaje energia. Ogniwa fotowoltaiczne mają za zadanie zamienić energię czerpaną z promieni słońca w energię elektryczną. Pozyskanie tej energii to proces, który odbywa się w kilku etapach. Najważniejszym elementem całej instalacji są panele fotowoltaiczne. Jeden panel nie wystarczy, aby wygenerować odpowiednią ilość prądu. Na dachach montowane są całe moduły – składają się z ogniw fotowoltaicznych, które zbudowane są z krzemu. Dzięki temu cała instalacja ma możliwość wytwarzać większą ilość energii. W efekcie ich pracy powstaje prąd stały, który musi zostać przekształcony w zmienny (230V) – ten sam, który każdy z nas ma w gniazdku elektrycznym. Za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny odpowiada falownik. Pozyskaną energię elektryczną zużywa się w zależności od bieżących potrzeb budynku. Falownik pełni również funkcję monitorowania wszystkich parametrów, które później możemy wykorzystać do analizy działania instalacji.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Fotowoltaika jest przede wszystkim inwestycją, która ma nam przynieść realne korzyści w postaci niższych rachunków za prąd. Jeśli jej koszt będzie zbyt duży, to okres zwrotu znacząco się wydłuży. Oczywiście, dzięki energii odnawialnej dbamy również o środowisko, lecz przede wszystkim celem każdego instalowanego ogniwa jest uniezależnienie się od rosnących cen prądu oraz oszczędność w dłuższej perspektywie czasowej. Aby energia elektryczna z promieniowania słonecznego zasilała nasze domowe urządzenia przez długie lata, musimy przede wszystkim wybrać najlepszej jakości komponenty i zapewnić ogniwom jak najlepsze warunki do pracy.

 

Kalkulator fotowoltaiczny

 

Miejsce na instalację paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne mocowane do dachu budynku zajmują mniej miejsca, ale wymagają inwestycji w specjalistyczną konstrukcję wsporną. Nie jest ona tania, za to zapewnia stabilność i odpowiedni kąt nachylenia paneli. Jest łatwiejsza w wykonaniu w porównaniu do konstrukcji naziemnej, jej montaż zaś zajmuje mniej czasu. Przed podjęciem decyzji musimy wziąć pod uwagę kształt i budowę dachu oraz jego położenie. Optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie fotowoltaiki po stronie południowej, tak aby ogniwa fotowoltaiczne nachylone były pod kątem od 30 do 40 stopni.

W przypadku, gdy warunki techniczne nie pozwalają na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, panele naziemne możemy zamontować tam, gdzie jest nam wygodnie. Rozmiaru całej konstrukcji nie ogranicza powierzchnia dachu, dzięki czemu możemy pozyskać (a więc i zaoszczędzić) więcej energii elektrycznej. Takie rozwiązanie ma również wady. Całość ingeruje w naszą przestrzeń mieszkalną – panele fotowoltaiczne można przypadkiem zacienić. Łatwiej mogą się one przewrócić i ulec uszkodzeniom.

promieniowanie słoneczne            energia słoneczna       ogniwa fotowoltaiczne               panele słoneczne

Gwarancja na instalację fotowoltaiczną

Nasza prywatna elektrownia słoneczna będzie się składać z profesjonalnych urządzeń, które powinny być objęte długą gwarancją. Aby nasza inwestycja w fotowoltaikę miała szansę szybko się zwrócić, należy dokładnie sprawdzić ofertę firmy, która nas interesuje. Jeśli chodzi o elementy instalacji, normą jest co najmniej dekada gwarancji dla samych paneli słonecznych oraz pięć lat dla inwerterów. Ważne, aby sprawdzić, czy wybrana przez nas firma oferuje także gwarancję na usługę montażu instalacji fotowoltaicznej i na instalację elektryczną, a także czy korzysta z podzespołów, które cechuje wysoka jakość. Szczegóły ofert różnią się między sobą – warto więc porównać te pochodzące z kilku firm. Kompleksowa oferta montażu instalacji na powierzchni naszego dachu oraz pełnego wsparcia sprawia, że będziemy spać spokojniej. Szacowana żywotność tego typu urządzeń także jest długa (najczęściej to nawet do 25-30 lat!), także im bardziej kompleksowa oferta i dłuższy okres gwarancji, tym lepiej.

Wydajność instalacji fotowoltaicznej

Na wydajność systemu fotowoltaicznego wpływa kilka czynników. Są to wspomniane już kąt nachylenia instalacji, stopień jej nasłonecznienia oraz nagrzania (bardzo wysoka temperatura ogniw nieznacznie zmniejsza wytwarzaną przez nie ilość energii). Warto pamiętać, że w pochmurne dni panele fotowoltaiczne generują mniej energii niż w dni słoneczne.

 

Zamawiam bezpłatny audyt

Moc instalacji

Odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy. Specjalista zajmujący się przeprowadzaniem audytów technicznych ma za zadanie odpowiednią ocenę warunków instalacji paneli oraz naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jeśli będziemy planować m.in. zmianę ogrzewania na elektryczne lub montaż klimatyzacji, należy uwzględnić to w ocenie zapotrzebowania i wybrać odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych.

Zbyt duża moc naszej przydomowej elektrowni będzie skutkowała oczywiście zwiększeniem jej ceny, co sprawi, że wydłuży się okres jej zwrotu. Produkcja zbyt dużej ilości energii sprawi, że nie będziemy mogli jej faktycznie wykorzystać i będzie ona magazynowana w sieci.

Posiadając instalację, której moc nie przekracza 10 kWp mamy możliwość wykorzystać wcześniej oddany prąd np. kiedy panele fotowoltaiczne nie pracują lub generują mniej energii. W takiej sytuacji odebrać możemy 80% tego, co wcześniej oddaliśmy. W przypadku, kiedy fotowoltaika zamontowana na naszym dachu ma moc większą niż 10 kWp, odebrać możemy 70% energii bezpośrednio z sieci.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp (kilowatopików) jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 3,8 megawatogodzin – pod warunkiem że została optymalnie umiejscowiona. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa rocznie 5 Mwh energii. To oznacza, że fotowoltaika może wypełnić aż 78% rocznego zapotrzebowania w tym zakresie!

Warunki instalacji

Pokutuje przekonanie, iż inwestycja w panele fotowoltaiczne musi być skomplikowana formalnie i rozciągnięta w czasie.

Niekoniecznie. Rozwiązaniem jest współpraca z fachowym wykonawcą, który przygotuje dla nas projekt, uzgodni formalności, optymalnie dopasuje ogniwa i oprzęt do naszych potrzeb oraz przeprowadzi profesjonalną instalację ogniw słonecznych na powierzchni dachu naszego domu. Cały proces nie powinien wtedy zająć dłużej niż miesiąc. Profesjonalnie zamontowana fotowoltaika pozwoli nam wykorzystać cały potencjał promieniowania słonecznego.

Warto wiedzieć, że ustawodawca nakłada na zakłady energetyczne obowiązek przyłączania mikroinstalacji o mocy do 40kW. Nakazuje również pokrycie wynikłych kosztów przez operatora (a zatem to on zapłaci za wymianę liczników na dwukierunkowe).

fotowoltaika           panele fotowoltaiczne                 energia słoneczna              prąd z paneli słonecznych

Fotowoltaika – dofinansowanie inwestycji

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania instalacji fotowoltaicznej dzięki rządowemu programowi “Mój Prąd”. Pozwala on uzyskać 5000 złotych dopłaty do fotowoltaiki. Dodatkowym plusem jest także możliwość odliczenia fotowoltaiki od podatku dochodowego, co bezpośrednio wpływa na szybszy zwrot inwestycji.

Dużo większą pomoc ze strony państwa możemy liczyć, inwestując także w wymianę źródła ciepła w domu. Decydując się m.in. na pompę ciepła oraz montaż fotowoltaiki na dachu domu, możemy ubiegać się o dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”, w którym kwoty możliwej dotacji są dużo większe. Zyskujemy wtedy podwójnie – znacząco redukujemy wtedy koszty ogrzewania, a także zmniejszamy ceny za 1 kWh prądu. Pompa ciepła dla wielu jest oczywistym krokiem, jeśli podejmujemy decyzję o montażu instalacji złożonej z ogniw fotowoltaicznych. To jak szybko inwestycja w panele słoneczne się zwróci, obliczamy na podstawie zużycia energii przez cały rok oraz na podstawie rocznego kosztu ogrzewania. Jeśli skorzystamy z możliwych ulg i dotacji, niejednokrotnie możemy być mile zaskoczeni.

Co to jest inwerter?

Inwerter, czyli falownik, to kluczowy komponent instalacji fotowoltaicznych. Odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny. Ponadto pełni on funkcję kontrolną.

Falowniki dzielimy na beztransformatorowe bądź transformatorowe, a także wyspowe (off-grid) i sieciowe (on-grid). Te urządzenia różnią się między sobą rozmiarem i metodą podłączenia.

Mikrofalowniki to najmniejsze z dostępnych na rynku inwerterów. Współpracują one z pojedynczym modułem fotowoltaicznym, którego moc to ok. 0,3 kW. Przy tej metodzie prąd stały przetwarza się na prąd zmienny dla każdego panelu z osobna, co wzmaga ich wydajność. Częściowo zacienione ogniwa fotowoltaiczne naszej przydomowej elektrowni nie są wtedy problemem. Niestety, mikroinwertery są relatywnie droższe oraz “żyją” krócej niż tradycyjne inwertery szeregowe.

W instalacjach o mocy do 50 kW najczęściej wykorzystuje się falowniki szeregowe. W takim przypadku wszystkie moduły w mikroinstalacji są obsługiwane przez jeden inwerter tego typu.

Wraz ze wzrostem mocy falownika spada jego koszt w przeliczeniu na jednostkę mocy. Wybór mikroinwertera jest zatem nieuzasadniony ekonomicznie, chyba że zdecydowaliśmy się na instalację o bardzo niskiej mocy – do kilku kilowatów.  Użycie mikroinwerterów ma także sens w przypadku, gdy panele fotowoltaiczne są zacienione, a konstrukcja dachu wymusza na nas montaż paneli pod różnymi kątami i/albo zwróconych w różne strony świata.

Przy podejmowaniu decyzji o instalacji fotowoltaicznej należy przeprowadzić audyt fotowoltaiczny, który potwierdzi bądź wykluczy opłacalność danej opcji.

>Fotowoltaika – sieć energetyczna a akumulatory

O systemie on-grid mówimy, gdy nasza fotowoltaika podłączona jest do zewnętrznej sieci energetycznej. Energię elektryczną wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne w nadmiarze przekazujemy właśnie do niej. Możemy odebrać ją w momencie, gdy będzie nam potrzebna.

Systemy typu sieciowego wyróżniają się prostotą konstrukcji oraz niższą ceną. Warto jednak pamiętać, że ewentualna awaria sieci energetycznej dotknie także nas, bo panele fotowoltaiczne odcięte od sieci nie wytwarzają energii elektrycznej.

Odpowiedzią na ten problem są akumulatory. System off-grid (wyspowy) polega na podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do akumulatora, który magazynuje nadwyżki wytworzonej energii. Idealne rozwiązanie, kiedy chcemy zasilić energią elektryczną obiekt znajdujący się w miejscu, gdzie nie ma dostępu do sieci bądź jest on bardzo utrudniony, albo gdy zasilanie sieciowe podlega częstym awariom.

Ogniwa fotowoltaiczne w instalacji off-grid pozwalają uniezależnić się od sieci dystrybucyjnej, ale instalacja taka ma swoje mankamenty. Jest znacząco droższa od jej podłączonego do sieci energetycznej odpowiednika. Baterie trzeba regularnie wymieniać. Akumulatory zajmują dodatkową przestrzeń i wymagają dobrej wentylacji.

Zostań prosumentem i zmień Polskę

Żyjemy w świecie, w którym zarówno potrzeby, jak rozwiązania są nam dostarczane przez wszechwładne korporacje. Wydaje się, że nie ma od tego ucieczki – a jednak jest! Prosument to świadomy konsument, który zdaje sobie sprawę, że ma wpływ na otaczającą go rzeczywistość. Termin ten łączy w sobie słowa “producent” i “konsument”. Niższe rachunki i poczucie bycia samowystarczalnym w tak podstawowym zakresie, jakim jest dostęp do elektryczności – niewątpliwie zwiększają ten wpływ. Instalacja fotowoltaiczna to idealne rozwiązanie do osób, które chcą być niezależni od ciągle rosnącej ceny prądu.

wykres produkcji  - energia elektryczna w Polsce
Jeśli jesteś zainteresowany zainwestowaniem w swoją własną instalację fotowoltaiczną, sprawdź w naszym kalkulatorze, ile Cię to wyniesie.
Oferro - Twój Inteligentny System Zakupowy

Bezpieczne zakupy u rzetelnych firm

Kupuj mądrze i bez obaw.

Dowiedz się więcej