Czym są systemy fotowolaticzne?

Jak powstaje energia?

Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię czerpaną z promieni słońca w energię elektryczną. Tak powstaje prąd stały. Następnie jest on za pomocą falownika przekształcany w prąd zmienny (230V) – ten sam, który każdy z nas ma w gniazdku. Pozyskaną energię zużywa się w zależności od bieżących potrzeb budynku. Wszelkie nadwyżki wracają z powrotem do sieci.

 

Miejsce na instalację

Panele fotowoltaiczne mocowane do dachu budynku zajmują mniej miejsca, ale wymagają inwestycji w specjalistyczną konstrukcję wsporną. Nie jest ona tania, za to zapewnia stabilność i odpowiedni kąt nachylenia paneli. Jest łatwiejsza w wykonaniu od konstrukcji naziemnej, jej montaż zaś zajmuje mniej czasu. Przed podjęciem decyzji musimy wziąć pod uwagę kształt i budowę dachu oraz jego położenie. Optymalnym rozwiązaniem jest zamontowanie fotowoltaiki po stronie południowej, tak by kąt jej nachylenia wynosił od 30 do 40 stopni.

Panele naziemne możemy zamontować tam, gdzie jest nam wygodnie. Rozmiaru całej konstrukcji nie ogranicza powierzchnia dachu, dzięki czemu możemy pozyskać (a więc i zaoszczędzić) więcej energii. Takie rozwiązanie ma również wady. Całość ingeruje w naszą przestrzeń mieszkalną; panele można przypadkiem zacienić. Łatwiej mogą się one przewrócić i ulec uszkodzeniom.

                                  

Gwarancja

Nasza prywatna elektrownia słoneczna będzie się składać z profesjonalnych urządzeń, które powinny być objęte długą gwarancją. Normą jest co najmniej dekada dla samych paneli słonecznych oraz pięć lat dla inwerterów. Szczegóły ofert różnią się między sobą; warto więc porównać te pochodzące z kilku firm. Szacowana żywotność tego typu urządzeń także jest długa (aż do 30 lat!)

Wydajność

Na wydajność systemu fotowoltaicznego wpływa kilka czynników. Są to wspomniane już kąt nachylenia instalacji, stopień jej nasłonecznienia oraz nagrzania (bardzo wysoka temperatura ogniw nieznacznie zmniejsza wytwarzaną przez nie ilość energii). Warto pamiętać, że w pochmurne dni system generuje mniej energii niż w dni słoneczne.

Moc instalacji

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp (kilowatopików) jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 3,8 megawatogodzin – pod warunkiem że została optymalnie umiejscowiona. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa rocznie 5 Mwh energii. To oznacza, że fotowoltaika może wypełnić aż 78% rocznego zapotrzebowania w tym zakresie!

Warunki instalacji

Pokutuje przekonanie, iż inwestycja w fotowoltaikę musi być skomplikowana formalnie i rozciągnięta w czasie.

Niekoniecznie. Rozwiązaniem jest współpraca z fachowym wykonawcą, który przygotuje dla nas projekt, uzgodni formalności, optymalnie dopasuje sprzęt do naszych potrzeb oraz przeprowadzi profesjonalną instalację ogniw słonecznych na dachu naszego domu. Cały proces nie powinien wtedy zająć dłużej niż miesiąc.

Warto wiedzieć, że ustawodawca nakłada na zakłady energetyczne obowiązek przyłączania mikroinstalacji o mocy do 40kW. Nakazuje również pokrycie wynikłych kosztów przez operatora (a zatem to on zapłaci za wymianę liczników na dwukierunkowe).

                                         

Co to jest inwerter?

Inwerter, czyli falownik, to kluczowy komponent fotowoltaiki. Odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny. Ponadto pełni on funkcję kontrolną.

Falowniki dzielimy na beztransformatorowe bądź transformatorowe, a także wyspowe (off-grid) i sieciowe (on-grid). Te urządzenia różnią się między sobą rozmiarem i metodą podłączenia.

Mikrofalowniki to najmniejsze z dostępnych na rynku inwerterów. Współpracują one z pojedyńczym modułem fotowoltaicznym o mocy ok. 0,3 kW. Przy tej metodzie prąd stały przetwarza się na prąd zmienny dla każdego panelu z osobna, co wzmaga ich wydajność. Zacienienie części paneli nie jest wtedy problemem. Niestety, mikroinwertery są relatywnie kosztowne oraz “żyją” krócej niż tradycyjne inwertery szeregowe.

W instalacjach o mocy do 50 kW najcześciej wykorzystuje się falowniki szeregowe. W takim przypadku wszystkie moduły w mikroinstalacji są obsługiwane przez jeden inwerter tego typu.

Wraz ze wzrostem mocy falownika spada jego koszt w przeliczeniu na jednostkę mocy. Wybór mikroinwertera jest zatem nieuzasadniony ekonomicznie, chyba że zdecydowaliśmy się na instalację o bardzo niskiej mocy – do kilku kilowatów.  Użycie mikroinwerterów ma także sens w przypadku, gdy panele są zacienione, a konstrukcja dachu wymusza na nas ich montaż pod różnymi kątami i/albo zwróconych w różne strony świata.

Przy podejmowaniu decyzji o instalacji fotowoltaicznej warto przeprowadzić audyt fotowoltaiczny, który potwierdzi bądź wykluczy opłacalność danej opcji.

Akumulatory

O systemie on-grid mówimy, gdy nasza fotowoltaika podłączona jest do zewnętrznej sieci energetycznej. Nadwyżki wyprodukowanej energii zostają wtedy przekazane właśnie do niej. Możemy odebrać ją w momencie, gdy będzie nam potrzebna.

Systemy typu sieciowego wyróżniają się prostotą konstrukcji oraz niższą ceną. Warto jednak pamiętać, że ewentualna awaria sieci energetycznej dotknie także nas, bo instalacja odcięta od sieci nie wytwarza energii elektrycznej.

Odpowiedzią na ten problem są akumulatory. System off-grid (wyspowy) polega na podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do akumulatora, który magazynuje nadwyżki wytworzonej energii. Idealne rozwiązanie, kiedy chcemy zasilić energią elektryczną obiekt znajdujący się w miejscu, gdzie nie ma dostępu do sieci bądź jest on bardzo utrudniony, albo gdy zasilanie sieciowe podlega częstym awariom.

Instalacja off-grid pozwala uniezależnić się od sieci dystrybucyjnej, ale ma swoje mankamenty. Jest znacząco droższa od jej podłączonego do sieci energetycznej odpowiednika. Baterie trzeba regularnie wymieniać. Akumulatory zajmują dodatkową przestrzeń i wymagają dobrej wentylacji.

Zostań prosumentem i zmień Polskę

Żyjemy w świecie, w którym zarówno potrzeby, jak rozwiązania są nam dostarczane przez wszechwładne korporacje. Wydaje się, że nie ma od tego ucieczki – a jednak jest! Prosument to świadomy konsument, który zdaje sobie sprawę, że ma wpływ na otaczającą go rzeczywistość. Termin ten łączy w sobie słowa “producent” i “konsument”. Niższe rachunki i poczucie bycia samowystarczalnym w tak podstawowym zakresie, jakim jest dostęp do elektryczności – niewątpliwie zwiększają ten wpływ.

Oferro - Twój Inteligentny System Zakupowy

Bezpieczne zakupy u rzetelnych firm

Kupuj mądrze i bez obaw.

Dowiedz się więcej