fotowoltaika na gruncie

Instalacje fotowoltaiczne to znany i popularny sposób na zastosowanie Odnawialnego Źródła Energii w Twoim domu. Świadomość ekologiczna w Polsce jest coraz wyższa, dlatego też wiele osób decyduje się na instalację fotowoltaiczną. Energia pozyskana z paneli może zostać wykorzystana do naszych indywidualnych potrzeb (instalacja off grid,), bądź możemy ubiegać się o przyłączenie jej do zewnętrznej sieci energii elektrycznej, gdzie w razie konieczności, nadwyżka prądu będzie gromadzona i wykorzystywana np. w pochmurne dni, w czasie niekorzystnej pogody (on-grid). Bez względu na to, jaki rodzaj konstrukcji wybierzesz, warto przemyśleć lokalizację paneli, na których montaż decydują się nie tylko mieszkańcy miast, ale również małych wsi, a także właściciele przedsiębiorstw. Dowiedz się więcej o montażu paneli fotowoltaicznych i odkryj dlaczego jest to tak opłacalny sposób na generowanie prądu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Podejmując decyzję o rodzaju instalacji fotowoltaicznej powinniśmy zastanowić się nad lokalizacją paneli. Należy wówczas wziąć pod uwagę dwa rozwiązania – montaż instalacji na dachu lub na gruncie. Najpopularniejszym sposobem jest montaż na dachu, jednak nie zawsze taka opcja okazuje się możliwa, często z uwagi na znaczne zacienienie dachu, bądź jego nachylenie. Wówczas najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazuje się zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Instalacja fotowoltaiczna dla potrzeb domu rodzinnego nie wymaga pozwolenia na budowę, ale jej moc nie może przekroczyć 50 kW.

Fotowoltaika na gruncie – jakie warunki należy spełnić?

Podjęcie decyzji powinno rozpocząć się od określenia odpowiedniej lokalizacji dla paneli fotowoltaicznych. Grunt, na którym mają zostać zainstalowane panele fotowoltaiczne powinien być wolny od drzew lub innych budynków. Panele nie powinny również sąsiadować z drzewami, ze względu na opadające liście, szyszki, owoce. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem lokalizacyjnym, jest ustawienie instalacji w solidnie nasłonecznionych miejscach (w kierunku południowym), dzięki temu zwiększymy absorpcję promieni słonecznych, co z kolei poprawi wydajność instalacji fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne powinny mieć zapewnioną wentylację, jak również dopływ powietrza. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza, usprawniamy działanie paneli fotowoltaicznych na gruncie. Istotną kwestią jest również rodzaj gleby. Panele nie powinny być montowane na glebach o słabym podłożu, co przyczynia się do zapadania gruntu. Panele fotowoltaiczne na gruncie piaszczystym nie powinny być instalowane.

 

Kalkulator fotowoltaiczny

 

Fotowoltaika – sposobu montażu na gruncie

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie najczęściej generuje większe koszty niż w przypadku montowania na dachu. Wynika to z konieczności poniesienia kosztów systemu montażowego, który jest znacznie bardziej rozbudowany w przypadku instalacji na ziemi. Aby dokonać montażu, niezbędne są stalowe stelaże, zapewniające panelom utrzymanie pod właściwym kątem. Podpory są wykonane z ocynkowanej stali, co powoduje odporność na korozję i niekorzystne atmosferyczne warunki. Odpowiedni kąt nachylenia wynosi 40-45 stopni. Często również stosuje się magnelitową powłokę, aby zapewnić ochronę konstrukcji. Warto również pamiętać o jakości i rodzaju gleby pod instalację. Ze względu na sposób zamontowania konstrukcji, możemy wyróżnić:

System montowany do betonu

Konstrukcja ta nie posiada elementów wbijanych w grunt. Stelaż, który podtrzymuje panele, na podłożu styka się ze stalowymi podstawami, które są przytwierdzone do betonu, za pomocą śrub.

System wbijany do ziemi

Podstawą systemu są słupki z dwuteowników, wbite w grunt. Rodzaj podłoża decyduje o głębokości wbicia (najczęściej 1, 5 m). Na tych słupkach instalowane są uchwyty, gdzie następnie montowane są elementy, łączące się z szynami. Części, znajdujące się w podstawie, wykonane są z ocynkowanej stali, konstrukcja zaś z aluminium, a łączenie poszczególnych części – ze stali nierdzewnej. W celu minimalizacji ryzyka korozji, nie stosuje się spawania w celu łączenia elementów.

 

Zamawiam bezpłatny audyt

 

Zalety fotowoltaiki na gruncie

  • W przypadku instalacji na gruncie, zyskujemy możliwość ustawienia paneli we właściwym, korzystnym względem słońca kierunku, dzięki czemu wzrasta ich wydajność.
  • Im większa powierzchnia, tym większa oszczędność z uwagi na uzyskanie energii.
  • Niezagospodarowana przestrzeń pod ogniwami słonecznymi sprawia, że panele zyskują optymalną wentylację
  • Możliwość wyboru montażu fotowoltaiki (montowany do betonu, wbijany do ziemi)
  • Panele montowane na ziemi są bardziej dostępne, niż ich alternatywa na dachu. W każdej chwili można podejść, przeczyścić, zakonserwować. Słoneczne ogniwa powinny być umyte przynajmniej raz w roku. W porównaniu do instalacji montowane na dachu, panele na gruncie są bardziej przystępne jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Należy również pamiętać o systematycznym usuwaniu śniegu i zabrudzeń z paneli.
  • Nadwyżkę energii można wprowadzić do obiegu, generując zyski. Należy jednak pamiętać o umowie z operatorem sieci energetycznej.
  • Brak ingerowania w konstrukcję dachu.

Wady fotowoltaiki na gruncie

  • Fotowoltaika na gruncie wymaga sporej zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym, jeśli powstanie konieczność wycięcia drzew.
  • Zastosowanie specjalnego stelażu do instalacji, wymaga większych nakładów finansowych.
  • Minusem mogą być również kwestie estetyczne, gdyż zaaranżowany w ten sposób teren będzie znacząco przykuwał uwagę, nie będzie to więc idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie subtelne i delikatne rozwiązania. Warto również w tym miejscu przeanalizować, czy przestrzeń, jaką miałaby zajmować fotowoltaika, nie zakłóca miejsca dla późniejszych inwestycji.

Podsumowanie

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest alternatywą dla montażu na dachu, gdzie wykonuje się takie instalacje najczęściej. Początkowe koszty, jakie niesie za sobą naziemna fotowoltaika okazują się większe niż montaż na dachu, ale wydajność, jaką zyskujemy sprawia, że koszt za jedną jednostkę energii jest bardzo podobny. Dostępność takiego rozwiązania jest bardzo duża, ponieważ już nie trzeba dysponować spadzistym, dużym i odpowiednio wyprofilowanym dachem, a wystarczy kawałek niezagospodarowanej ziemi. Nie musimy również martwić się o to, czy konstrukcja dachu sprosta wymaganiom. Montaż fotowoltaika na gruncie to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla domu jednorodzinnego, ale także dla małych przedsiębiorstw i rolników.

Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, z jakim kosztem wiąże się instalacja fotowoltaiczna.

 

Kalkulator fotowoltaiczny

Oferro - Twój Inteligentny System Zakupowy

Bezpieczne zakupy u rzetelnych firm

Kupuj mądrze i bez obaw.

Dowiedz się więcej