Back to school. Jak przygotować wyprawkę szkolną?

Początek roku szkolnego jest czasem nowych wyzwań dla dzieci i… wielu wydatków dla rodziców. Każdy uczeń chciałby mieć ładny plecak, kolorowe mazaki, kredki i wiele innych gadżetów, które uprzyjemnią mu naukę w szkole.

Jednak wyprawka szkolna 2019 to nie tylko przybory szkolne, ale również książki, które niezależnie od poziomu kosztują sporo. Co powinno się znaleźć na liście rzeczy zakupionych w ramach wyprawki szkolnej? Czy można liczyć na jakąkolwiek formę wsparcia? Na jakie akcesoria szkolne się zdecydować, aby w pełni odpowiadały one potrzebom dziecka?

 

Rządowa pomoc w wyprawce szkolnej 2019


Od 2018 roku w ramach programu Dobry Start rząd jednorazowo wypłaca rodzicom oraz prawnym opiekunom 300 zł na zakup wyprawki szkolnej. Program obejmuje uczniów, którzy:

  • nie ukończyli 20 bądź 24 lat (w przypadku uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności)
  • uczą się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, artystycznej, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno – wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku rewalidacyjno – wychowawczym

Programem nie są objęci studenci, przedszkolaki oraz uczniowie zerówek. Aby otrzymać to świadczenie rodzic, prawny opiekun albo osoba ucząca się (pełnoletni uczeń nie będący na utrzymaniu rodziców) musi złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić w urzędzie miasta bądź gminy oraz w ośrodku pomocy społecznej.  Program „300 plus” bez wątpienia stanowi sporą pomoc dla rodziców.

 

Znalezione obrazy dla zapytania przybory szkolne

 

Co kupić w ramach wyprawki szkolnej 2019?


Ilość dostępnych na rynku artykułów szkolnych może przyprawić o zawrót głowy. Nie da się ukryć, że pośród nich można znaleźć zarówno te, które bezwzględnie każdy uczeń powinien posiadać. Również i te, bez których bez trudu się obejdzie.

Najczęściej największym wydatkiem dla rodziców na początku roku szkolnego jest zakup książek. Część szkół korzysta z oferty rządowych podręczników, jednak obowiązują one wyłącznie w klasach 1-3. Pozostali muszą liczyć się z mniejszym bądź większym kosztem zakupu nowych. Zazwyczaj wraz z wiekiem dziecka rośnie cena podręczników. Wiąże się to głównie z coraz większą ilością podręczników. Sposobem na zmniejszenie kosztów jest zakup książek z drugiej ręki, jednak często nauczyciele wymagają najnowszych wydań książek ze względu na różnice w prezentowanym w nich materiale.

 

Podobny obraz

 

Tornister

Niezwykle ważnym elementem wyprawki jest odpowiednio dobrany plecak. Nie chodzi tu bynajmniej o jego walory estetyczne, ale raczej o jego wpływ na sylwetkę dziecka. Choć ta pierwsza kwestia również ma pewne znaczenie, ponieważ plecak dobrany zgodnie z upodobaniami małego ucznia skutecznie może motywować go do nauki. Najistotniejsze przy wyborze jest odpowiednie dobranie plecaka do dziecka. Chodzi tu przede wszystkim o anatomiczną budowę – górna krawędź nie może sięgać powyżej szyi, a dolna nie niżej niż plecy. Jeszcze kilka lat temu tornister był uważany za najodpowiedniejszy do przenoszenia książek. Wiązało się to głównie z jego usztywnionym tyłem – sprzyjało to zachowaniu prawidłowej postawy.

Obecnie jednak producenci plecaków w równej mierze zwracają uwagę na tą kwestię, dzięki czemu produkują artykuły nie tylko usztywniane, ale również odpowiednio wyprofilowane. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup tornistra czy plecaka powinien on posiadać przegródki ułatwiające organizację przestrzeni. Dzięki temu dziecko szybciej znajdzie potrzebne mu przedmioty. Jeszcze jedna istotna kwestia – plecak nie może być noszony na jedno ramię, dlatego tego typu artykuły nie mogą służyć do przenoszenia książek.

 

Znalezione obrazy dla zapytania plecaki

Piórnik i przybory szkolne

Piórnik z perspektywy ucznia jest jednym z najważniejszym akcesoriów szkolnych. To on każdego dnia jest używany podczas rozmaitych zajęć. To właśnie w nim znajdują się kredki, mazaki i inne przybory szkolne stanowiące dla dziecka jego codzienne narzędzia pracy. Na rynku można znaleźć mnóstwo zasadniczo różniących się od siebie piórników. Pierwszą kwestą jest jego budowa – czy interesuje nas tuba czy też przegródki z gumeczkami umożliwiającymi umocowanie poszczególnych przyborów? Oba rozwiązania posiadają swoje zalety i wady. Do tuby łatwo wszystko wrzucić, jednak zdecydowanie szybciej się ona zużywa. Piórnik z przegródkami to świetna nauka porządku i przy okazji sprawności manualnej, jednak w niecierpliwych dzieciach może on budzić… frustrację.

Kolejną kwestią jest zawartość piórnika. W wielu sklepach w bardzo okazyjnej cenie można zakupić piórnik z pełnym wyposażeniem. Niestety, cena najczęściej nie idzie w parze z jakością. Kredki i mazaki w ramach takiego zestawu bardzo szybko się zużywają i nie zawsze są w stanie sprostać potrzebom dzieci. Lepszym rozwiązaniem jest zakup piórnika bez wyposażenia i samodzielny zakup potrzebnych dziecku przyborów szkolnych.

 

Znalezione obrazy dla zapytania piórnik z wyposażeniem


Wyprawka szkolna 2019 – sprostać potrzebom dziecka i szkoły

Wyprawka szkolna to spory wydatek, warto więc przy jej kompletowaniu nie stracić głowy i kupić to, czego rzeczywiście dziecko potrzebuje. Aby uczeń chętnie chodził do szkoły trzeba uwzględnić jego preferencje co do koloru i rodzaju przyborów szkolnych. Plecak oraz piórnik, który będzie się podobał dziecku, będzie dla niego świetną motywacją do nauki i miłym jej elementem.

Kupując książki najlepiej porównać ich ceny w kilku sklepach. Może się okazać, że ten pierwotnie przez nas wybrany wcale nie będzie najtańszym. Różnice w cenach mogą czasem wynosić nawet 10 zł. Biorąc pod uwagę ilość koniecznych do zakupienia podręczników może stanowić sporą oszczędność.

Wraz z wydawnictwem edukacyjnym Nowa Era przygotowaliśmy specjalną promocję na wyprawkę szkolną.
20% rabatu na całe zakupy!

Oferro - Twój inteligentny asystent zakupowy

Znajdziesz mnie na Messengerze - najpopularniejszym komunikatorze na świecie.

Napisz do mnie, a ja w szybki i łatwy sposób znajdę najlepsze oferty i promocje dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Uruchom bota