Jak wybrać dobrą walizkę podróżną?

Wakacje tuż, tuż! Pogoda dopisuje, wymarzony urlop zaplanowany, pozostaje zaopatrzyć się w dobrą i praktyczną walizkę podróżną.

Często zastanawiamy się jaką walizkę wybrać, by przetrwała daleką podróż. Dobra walizka turystyczna charakteryzuje się tym, że powinna być wytrzymała i służyć nam przez kilka lat. Dobrze, gdy jest pojemna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

 

Wybór walizki to nie lada wyzwanie, gdy półki uginają się od różnych wzorów, kolorów i wielkości. W tym artykule powiem Ci, czym kierować się przy zakupie i na co warto zwrócić uwagę. W końcu walizka podróżna ma spełniać konkretne funkcje, a nie tylko ładnie wyglądać.

 

jak wybrac dobra walizke

 

Czym charakteryzuje się dobra walizka?

Walizka przede wszystkim powinna być funkcjonalna, praktyczna, wykonana z dobrych gatunkowo materiałów. Idealnie jest, gdy ma też zabezpieczenia i trwałe kółka. Zakup walizki to inwestycja na lata, bowiem będzie przemierzać z Tobą setki kilometrów i będzie przerzucana z miejsca na miejsce. Chyba nie chcesz, by po jednym locie Twoja walizka nie nadawała się do użytku?

 

Przy zakupie walizki kieruj się:

  • materiałem walizki
  • rozmiarem i waga
  • zabezpieczeniem
  • rodzajem kółek
  • marką
  • ceną

 

Materiał walizek

Nowoczesne walizki wykonane są z lekkich i wytrzymałych materiałów, które gwarantują dobre zabezpieczenie zawartości przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Materiał jest najważniejszym kryterium, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze walizki. To od niego zależy, czy to, co zapakujesz do środka, dojedzie na miejsce docelowe w nienaruszonym stanie. Na rynku znajdziesz walizki twarde, półtwarde i miękkie, które przeważnie wykonane są z tworzyw sztucznych, jak ABS, poliwęglan, polipropylen, oraz włókien syntetycznych, jak nylon i poliester.

Walizki twarde najczęściej wykonane są z ABS-u, są również w przystępnej cenie. Jest to bardzo twarde tworzywo sztuczne, ale warto pamiętać o tym, że jest mało elastyczne i łatwo ulega pęknięciom czy zarysowaniom.

 

Drugą grupę walizek twardych stanowią modele z polikarbonu (poliwęglanu). Są to również walizki o dużej twardości, ale jednocześnie są też elastyczniejsze. W wyniku uderzenia odkształcają się, by po czasie powrócić do pierwotnej formy, dzięki czemu sprawdzają się w podróżach samolotem.

 

Walizki miękkie są równie popularne co ich twardsze odpowiedniki. Są elastyczne, a co za tym idzie powracają do swojego pierwotnego kształtu, są trwałe i często tańsze od walizek wykonanych z twardych materiałów. Niestety tworzywo tych walizek narażone jest na rozcięcia oraz wilgoć, nie zabezpiecza również dobrze przedmiotów delikatnych z kartonu czy szkła. Świetnie nadają się za to jako walizki kabinowe.

 walizki materialowe

Rozmiar i waga

Jedną z kluczowych spraw, na jaką musimy zwrócić uwagę przed zakupem walizki, są wymiary. Powinniśmy przemyśleć, jaki rozmiar w naszym przypadku jest potrzebny i czy mieści się on w dopuszczalnych wymiarach bagażu linii lotniczej. Pamiętajmy, że przekroczenie wysokości lub szerokości może wiązać się z dodatkowymi opłatami lotniskowymi (są niestety bardzo wysokie).

Kolejnym czynnikiem jest sama waga walizki. Modele z grubszych i bardziej wytrzymałych materiałów są cięższe, niż walizki materiałowe. Przy wyborze walizki pamiętajmy o limitach wagowych bagażu w samolocie.

 

 jak wybrac dobra walizke

 

Kółka

Chyba nikt nie wyobraża sobie w obecnych czasach, żeby walizka nie miała kółek. Zazwyczaj jest ona wyposażona w zestaw dwóch lub czterech kółek oraz wygodny wysuwany uchwyt, który umożliwia ciągnięcie jej za sobą, bądź prowadzenie obok nogi. Pamiętaj jednak, że istnieją różne rodzaje kółek i nie ma nic bardziej irytującego niż kółko, które nie chce się obracać lub blokuje się w jednej pozycji. Dobra walizka ma kółka kauczukowe, które obracają się we wszystkich kierunkach i są wyposażone w łożyska, które można wymienić w razie potrzeby. Kółka plastikowe są tańsze, ale pamiętaj, że szybciej się ścierają i nie są tak komfortowe w użytkowaniu, a czasem trzeba nie tylko ciągnąć walizkę za sobą po lotnisku, ale również po mieście.

 

Zabezpieczenia

Zabezpieczenia walizek są niezwykle istotne. Zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś na lotnisku lub w naszym miejscu pobytu może spróbować przywłaszczyć sobie nasze rzeczy. Przydają się wtedy zabezpieczenia w postaci kłódek szyfrowych. Omijajmy szerokim łukiem tanie zamki i kłódki, które będą ozdobą, a nie ochroną.

 wittchen zabezpieczenia

Marka

Na rynku znajdziemy niezwykle szeroki wybór walizek, dostępne są zarówno w supermarketach, w sklepach internetowych i stacjonarnych. Dostępnych jest wiele modeli nieznanych marek, zwłaszcza produkcji chińskiej. Są to niestety wątpliwej jakości konstrukcje, które na wyprawę samolotem mogą okazać się jednorazowym zakupem. O wiele lepiej jest postawić na produkty znanych i sprawdzonych firm. Do takich zaliczymy między innymi Samsonite, Puccini, czy Wittchen. Posiadają one nie tylko szeroki wybór modeli, kolorów i wzorów, lecz także gwarantują wysoką jakość.

 

Cena

Rozpiętość cenowa dostępnych na rynku walizek jest bardzo duża. Dobrej jakości walizkę kabinową można kupić już za 150-300 złotych, z kolei na dużą walizkę, trzeba przeznaczyć średnio 400-600 złotych. Na szczęście z pomocą przychodzę ja – Oferro, Twój inteligentny asystent zakupowy, i znajduje oferty, które są atrakcyjne cenowo.

Jeżeli już wiesz, jakiej walizki potrzebujesz i wiesz czym kierować się przy wyborze, sprawdź aktualną wyprzedaż marki Wittchen. Możesz skorzystać z rabatu nawet do -60% i kupić wymarzoną, dobrą i pojemną walizkę w dużo niższej cenie.

 

 

Wybór walizki powinien być przez nas dokładnie przemyślany. Im częściej podróżujemy, tym bardziej warto zainwestować w wysokiej jakości walizkę. Bardzo korzystnym rozwiązaniem może być zakup kompletu walizek, dzięki czemu za jednym razem zyskamy modele podręczne i rejestrowane w niższej cenie.

Mam nadzieję, że dzięki artykułowi już wiecie, czym kierować się przy wyborze dobrej walizki. 😉
Oferro, Twój inteligentny asystent zakupowy

 

 

Oferro - Twój inteligentny asystent zakupowy

Znajdziesz mnie na Messengerze - najpopularniejszym komunikatorze na świecie.

Napisz do mnie, a ja w szybki i łatwy sposób znajdę najlepsze oferty i promocje dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Uruchom bota