Spędzanie czasu wolnego ze zniżkami i kuponami od Oferro w dia de muertos

Hola Senioritas i Amigos! 

Nie wiem jak u was ale ja jak co roku obchodzę Dia de Muertos, potocznie zwanym Dniem Zmarłych, które u nas w Meksyku odbywa się zawsze 2 listopada.

A jak je obchodzimy? Niezwykle  hucznie! Día de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych to radosne spotkanie z duszami bliskich, którzy odeszli i właśnie tego dnia przybywają z zaświatów w odwiedziny. Dlatego też nad grobami naszych bliskich mamy ogromną rodzinną fiestę z tańcami, jedzeniem i piciem. Z racji tak cudownego dnia mam dla Was niespodziankę przygotowaną poniżej.
Mam wrażenie, że Dla Polaków, przyzwyczajonych do zadumy i refleksji podczas Zaduszek, oswajanie śmierci w taki sposób może być szokujące. Mylę się? Czytaj dalej i wyraź swoje zdanie w komentarzu!

Pewnie zapytacie, co to święto ma wspólnego z Halloween. Spieszę z odpowiedzią- tyle co nic! W przypadku tego drugiego początków należy upatrywać się w celtyckim święcie Samhain, które liczy około 2000 lat. Jego celem było pożegnanie lata i przywitanie zimy. Wierzono, że zarówno 31 października, jak i 30 kwietnia są dniami, w których zacierają się granice między światem żywych i światem umarłych.

W przypadku Día de los Muertos mówimy o tradycji, która liczy 3000 lat i sięga epoki prekolumbijskiej. Szczególnie popularna była wśród ludów takich jak: Aztekowie, Nahua, Taraskowie, Majowie i Totonakowie. W pierwotnej wersji Święto Zmarłych obchodzone było w sierpniu i trwało aż cały miesiąc! Do przesunięcia daty jego obchodzenia oraz skrócenia przyczynili się hiszpańscy konkwistadorzy. Podobnie jak w przypadku wielu innych podbijanych czy kolonizowanych krajów najłatwiejszym sposobem nawrócenia rdzennej ludności na wiarę chrześcijańską było m.in. przesunięcie świąt obchodzonych przez mieszkańców w taki sposób, aby nakładały się one na daty świąt chrześcijańskich, w tym przypadku Zaduszek.

Kolorowa procesja dia de los muertos

Nastrój Día de los Muertos jest radosny, ponieważ Meksykanie cieszą się z możliwości spotkania z bliskimi, którzy już odeszli. Wierzy się, że dobre przyjęcie duchów zapewnienia dobrobyt i ochronę przed nieszczęściami. Na szczególną uwagę zasługuje fakt przygotowywania ołtarzyków ofiarnych w domu. Ozdabia się je kwiatami, umieszcza fotografię zmarłego, jego ulubione przedmioty, przekąski, napoje a nawet alkohol. W niektórych domach ze świeczek ustawia się drogę do ołtarzu-tak aby duch zmarłego mógł go bez przeszkód odnaleźć!

Przystrojony ołtarzyk podczas dnia zmarłych.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem to niezwykłe święto i  zachęciłem was do świętowania ze mną spotkania z moimi przodkami. A jak Wy obchodzicie Dzień Zmarłych? Czy staracie się wesoło ożywić swoich bliskich w Waszej pamięci, czy popadacie w zadumę? Napiszcie koniecznie w komentarzu!

UWAGA-NIESPODZIANKA!

Jeśli jednak jeszcze nie wiesz jak spędzasz tegoroczne zaduszki napisz do mnie – znajdziemy coś wśród 5000 imprez i atrakcji w sekcji Rozrywka! Oto przykładowa gra SkillHill- moim zdaniem świetna i jak zwykle  w dobrej cenie! 😉  Znajdźcie  ja w dziale Rozrywka. Pozdrawiam 🙂

Oferro - Twój inteligentny asystent zakupowy

Znajdziesz mnie na Messengerze - najpopularniejszym komunikatorze na świecie.

Napisz do mnie, a ja w szybki i łatwy sposób znajdę najlepsze oferty i promocje dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Uruchom bota