Geomarketing – wykorzystanie przestrzennych analiz biznesowych
Obecna sytuacja na rynku nie jest łaskawa dla polskich przedsiębiorstw. Idące w górę koszty utrzymania, konkurencja i trudni do pozyskania klienci zmuszają firmy do wdrażania nowych strategii rozwoju działalności. Pomocny w realizacji tych planów może okazać się geomarketing, czyli wykonywanie analiz przestrzennych, który wspiera pracę działów marketingu, sprzedaży i obsługi klienta. Czym właściwie jest i jak zacząć wykorzystywać to rozwiązanie w biznesie?
Czym jest geomarketing?
To narzędzie opierające się na oprogramowaniu GIS (Geographic Information System), które umożliwia przeprowadzenie przestrzennych analiz biznesowych. Informacje, jakie możemy dzięki temu pozyskać to m.in.:
- Dane o budynkach – powierzchnia, typ, adres, liczba pięter
- Informacje o potencjalnych klientach B2B – nazwa firmy i numer NIP, dane kontaktowe, typ prowadzonej działalności
- Informacje o potencjalnych klientach B2C – ich zainteresowania, nawyki
W przypadku firm montujących fotowoltaikę istotne jest także ustalenie zapotrzebowania na energię u konkretnego klienta, określenie powierzchni dachu budynku i kierunków, w których położone są jego połacie, ustalenie powierzchni na której możliwy jest montaż paneli słonecznych.
Wszystkie te informacje można ze sobą zintegrować tworząc spersonalizowane bazy i analizy. Możliwe jest także zwizualizowanie otrzymanych danych na mapie. Dzięki temu stają się one bardziej czytelne i łatwiej jest podjąć decyzję o podjęciu działań sprzedażowych na wybranym obszarze.
Modelowanie optymalnej lokalizacji
Firmy, zwłaszcza te wprowadzające na rynek nowe produkty, sklepy, czy na przykład banki chętnie korzystają z modelowania lokalizacji. Pozwala im to na określenie obecności konkurencji w danym regionie, opcji dojazdu a nawet zaludnienia. Co ciekawe, geomarketing pomoże też w określeniu, czy w konkretnym miejscu nasz produkt lub oferta będą cieszyć się powodzeniem wśród potencjalnych Klientów. Wybranie miejsca na rozwój biznesu to poważna inwestycja i powinniśmy mieć pewność, że decydując się na dany region osiągniemy optymalne wyniki a działania będą rentowne.
Działania online i offline
Korzystanie z geomarketingu umożliwia prowadzenie działań promocyjnych i sprzedażowych zarówno online, jak i offline. Chodzi tutaj m.in. o reklamy – te publikowane w sieci, ale również zamieszczane stacjonarnie – billboardy, kolportaż ulotek, gazetek z ofertą. Ponadto planowanie tras sprzedażowych i wyznaczanie odpowiednich członków zespołu do pracy na wybranym obszarze jest znacznie łatwiejsze, gdy potencjał danego regionu mamy zwizualizowany na mapie.
Planowanie działań promocyjnych
Wprowadzanie produktu lub rozpoczynanie działalności na nowym obszarze zawsze wiąże się z koniecznością przygotowania strategii reklamowej. Geomarketing umożliwia planowanie promocji i reklamy w wybranym regionie. Dzięki szczegółowym informacjom o naszych potencjalnych klientach mamy możliwość przygotowania spersonalizowanych treści, które odpowiedzą na problemy odbiorców. Warto również podkreślić, że tak dokładnie zaplanowane działania minimalizują ryzyko przepalenia budżetu na kampanie, które bez wykorzystania geomarketingu okazałyby się bezskuteczne.
Monitorowanie działań konkurencji
Wchodzenie na rynek w bardzo konkurencyjnym środowisku może okazać się błędną decyzją, przez którą niepotrzebnie stracimy czas i środki finansowe. Wiadomym jest, że zdobycie zaufania klientów to długi proces, a przekonanie do siebie osób, które od dawna korzystały z jednej marki może okazać się zadaniem wręcz niewykonalnym. Dobrą wiadomością jest to, że geomarketing również w tym aspekcie przychodzi z pomocą. Analizy regionu pod kątem obecności w nim naszej bezpośredniej konkurencji stają się coraz bardziej popularne. Warto wybierać obszary, do których inne firmy o podobnym do naszego profilu działalności jeszcze nie dotarły. Odpowiednio zaplanowane działania wprowadzania nowych produktów i usług, z wykorzystaniem wiedzy o zainteresowaniach i nawykach odbiorców szybko pozwolą na zdobycie popularności wśród lokalnej społeczności.
Lepsze podejście w obsłudze klienta
Klienci w dzisiejszych czasach są niezwykle wymagający i oczekują indywidualnego podejścia. Przygotowywane komunikaty powinny być dopasowane do ich zainteresowań a kierowana do nich oferta spersonalizowana. Idealnie obrazuje to przykład firm fotowoltaicznych. Dzięki wykorzystaniu analizy geomarketingowej już przy pierwszym kontakcie z klientem można przekazać mu informacje na temat jego nieruchomości, specyfikacji dachu i potencjału fotowoltaicznego. Nie jest to kolejny telefon z ofertą fotowoltaiki, który tylko zirytuje osobę po drugiej stronie. Można pokazać, że już w pierwszym kontakcie mamy do przekazania wartościowe informacje. Pozytywnie wpływa to na wizerunek i zachęca do podjęcia współpracy.
Podsumowanie
Poziom analiz geomarketingowych na polskim rynku jest coraz wyższy. Mamy dostęp do nowocześniejszych narzędzi, rośnie także jakość i ilość danych, które możemy pozyskać i wykorzystać w celach rozwoju działalności. Wprawdzie geomarketing nie sprawdzi się dla każdego modelu biznesowego. Jednak w większości przypadków przygotowanie strategii działania opartej na takiej analizie danych może przynieść tylko dobre wyniki.