Ubezpieczenie fotowoltaiki – jakie koszty? Czy warto ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?
Fotowoltaika to niemały wydatek. Trzeba liczyć się z kosztami od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inwestując tyle w panele fotowoltaiczne każdy prosument ma nadzieję, że sprzęt będzie mu bezproblemowo służył przez wiele lat. Jednak nieoczekiwane sytuacje losowe czy warunki atmosferyczne mogą uszkodzić elementy instalacji, które będą wymagać naprawy lub całkowitej wymiany. Z tego względu warto zadbać o ubezpieczenie fotowoltaiki. Jego popularność rośnie z roku na rok, podobnie jak świadomość właścicieli mikroinstalacji – bo jeśli ubezpieczamy domy i samochody, to dlaczego nie ubezpieczyć sprzętu, który odpowiada za wytwarzanie prądu dla naszego gospodarstwa domowego?
Spis treści:
- Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej
- Instalacja 4kW
- Instalacja 5kW
- Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych
Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej
Całkowity koszt montażu fotowoltaiki zawiera zakup wszystkich niezbędnych części – paneli, które są najdroższym elementem, konstrukcji, złączek, inwertera. Do tego dochodzi pokrycie kosztów montażu i podłączenia instalacji. Jako przykład sprawdźmy ceny dla dwóch mocy instalacji – 4kW i 5 kW (ceny brutto):
Instalacja 4kW
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW to koszt od ok. 15 do 22 tys. zł (przy podatku VAT w wysokości 8%). Wytwarza ona do 4000 kWh rocznie, w zależności od warunków w jakich pracuje (pogoda, stopień zacienienia czy kąt ustawienia dachu).
Instalacja 5 kW
Koszt zakupu instalacji o mocy 5 kW waha się między 20 a 30 tys. zł, w zależności od producenta. zależnie od marki sprzętu. Jeśli dach jest skierowany na południe i nachylony pod kątem 35°, to instalacja ta będzie spełniać potrzeby gospodarstwa domowego zużywającego 5000 kWh energii elektrycznej.
Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych
Jak widać kwota, którą należy wydać na montaż instalacji solarnej dla domu jednorodzinnego jest wysoka. Bez względu na to, czy panele fotowoltaiczne zamontowane są na dachu czy gruncie, są narażone na uszkodzenia. Ubezpieczenie instalacji jest konieczne dla poczucia bezpieczeństwa inwestora. Instalację fotowoltaiczną można ubezpieczyć wykupując polisę mieszkaniową z odpowiednim rozszerzeniem lub całkowicie oddzielną polisę. Ubezpieczyć można każdy element instalacji – panele fotowoltaiczne, falownik, stelaż. Zapoznając się z umową polisy należy zwrócić uwagę na to, co wymienione jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia, wysokość sumy ubezpieczenia, wysokość składki i informację kiedy zostaną wypłacone nam pieniądze . Ochrona może obejmować m.in.:
-
- kradzież instalacji i jej elementów;
- wandalizm;
- uszkodzenia spowodowane zjawiskami atmosferycznymi – opady gradu, napór śniegu, wyładowania atmosferyczne, silny wiatr;
- awarię mechanizmów i elementów instalacji, zwarcia;
- wadliwy montaż;
- uszkodzenia spowodowane np. uderzeniem drzewa, czy innych elementów znajdujących się nad panelami;
- koszty demontażu zużytych lub zniszczonych paneli;
- przerwy w produkcji energii elektrycznej.
Ubezpieczyciel nie zgodzi się natomiast na ubezpieczenie instalacji od nieprawidłowego jej używania; zużycia spowodowanego wiekiem czy w przypadku szkód, które powstały na instalacji wcześniej, a mogą powodować problemy w przyszłości.
Koszt ubezpieczenia w ciągu roku jest zwykle dużo niższy, niż koszt zakupu niektórych elementów instalacji. Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że ubezpieczenie fotowoltaiki jest koniecznie i opłacalne – zwłaszcza patrząc pod kątem kosztów, które musielibyśmy ponieść na naprawę, nie posiadając dodatkowej ochrony.