Mycie paneli fotowoltaicznych – jak dbać o instalację, by zachować jej wydajność?
Pozyskiwanie energii ze słońca zyskuje coraz więcej zwolenników. Panele słoneczne zamontowane w gospodarstwie domowym, czy w firmie to nie tylko obniżenie miesięcznych kosztów zużycia prądu. To także zmniejszenie negatywnego wpływu, jaki wywieramy na środowisko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby panele fotowoltaiczne pracowały efektywnie i dostarczały prąd na równym poziomie, wymagają regularnej pielęgnacji i mycia. Osadzające się na nich liście, kurz, niespodzianki zostawiane przez ptaki i inne zanieczyszczenia mają wpływ na wydajność działania modułów fotowoltaicznych. Jakie są sposoby na mycie paneli fotowoltaicznych? Dowiecie się z tego artykułu.
Spis treści:
- Panele słoneczne a cztery pory roku
- Kiedy i jak czyścić panele fotowoltaiczne?
- Mycie paneli – czego używać?
Panele słoneczne a cztery pory roku
Materiały, z których skonstruowane są panele fotowoltaiczne dobrze znoszą różne warunki atmosferyczne. To bardzo ważne, szczególnie w naszym klimacie, gdzie w ciągu roku doświadczamy dużych mrozów, opadów śniegu i gradu, aż po upały, burze i silne porywy wiatru. Jednak po każdej porze roku na systemie paneli słonecznych pozostają zanieczyszczenia, które trzeba dokładnie wyczyścić. Deszcz jest pomocny i pomaga spłukać mniejsze pyłki i kurz, ale mycie paneli fotowoltaicznych to proces, który wymaga zaangażowania także z naszej strony. Tutaj warto też zaznaczyć, że to w jakim stopniu zanieczyszczenia będą mogły spłynąć wraz z deszczówką czy topniejącym śniegiem, zależy od konta nachylenia paneli. Pomoc pochodząca z natury pomaga czyścić panele fotowoltaiczne. Jednak brud w postaci m.in. ptasich odchodów, pozostałości roślin albo mchu musimy usunąć samodzielnie.
Kiedy i jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Regularne monitorowanie instalacji fotowoltaicznej jest kluczowe dla jej poprawnego funkcjonowania. Im szybciej problem zostanie wykryty i rozwiązany, tym straty w dostarczanej energii będą mniejsze. Niewielka warstwa kurzu nie zaburzy ich wydajności w znacznym stopniu, jednak manualne czyszczenie paneli jest zalecane 1-2 razy do roku. Należy czyścić je wczesną wiosną, kiedy na panelach są pozostałości po jesiennych liściach i osad naniesiony przez śnieg. Również po lecie, usuwając nagromadzony kurz i pył – zwłaszcza jeśli instalacja fotowoltaiczna położona jest w pobliżu gospodarstw rolnych.
Mycie paneli – czego używać?
Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych powinno używać się bardzo delikatnych środków. Na rynku można znaleźć specjalne szczotki, które wykonane są z takich materiałów, aby nie porysować powierzchni. Producenci w swoich ofertach mają także płyny, które są przeznaczone do mycia paneli słonecznych. Nie bez znaczenia jest rodzaj wody, której użyjemy do mycia instalacji fotowoltaicznej. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wykorzystywać wody prosto z kranu, gdyż po wyschnięciu pozostanie na niej osad. Gdy decydujemy się samodzielnie myć panele słoneczne należy sięgnąć po wodę destylowaną lub deszczówkę.
Będąc wyposażonym w taki zestaw można zabrać się za mycie paneli fotowoltaicznych, pamiętając o kilku ważnych zasadach:
- Przed rozpoczęciem pracy należy odłączyć panele fotowoltaiczne i odczekać aż ostygną.
- Bezpieczeństwo przede wszystkim, zwłaszcza w przypadku paneli umieszczonych na dachu budynku. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie wspinajmy się – sprzęt do czyszczenia paneli jest teleskopowy i powinien znacznie ułatwić pracę.
- Jeśli zamierzamy myć panele fotowoltaiczne, to trzeba pamiętać o tym, że pora dnia ma znaczenie. Trzeba zrobić to wczesnym rankiem, nim zdążą się one nagrzać lub wieczorem, kiedy ich temperatura spadnie. Myjąc je w południe w pełnym słońcu możemy doprowadzić do uszkodzeń.
Stosując się do tych rad i regularnie doglądając swojej sieci paneli fotowoltaicznych zapewnimy im długą żywotność. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie lub zabrudzenia są zbyt trudne, by samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne należy skorzystać z usług firm, które profesjonalnie oczyszczą naszą instalację fotowoltaiczną.
Panie Marcinie, dziękujemy za polecenie konkretnego środka do mycia paneli. Dla naszych czytelników to przydatna informacja 🙂
jesli chodzi o mycie paneli fotowoltaicznych do potrzeba bardzo dużo wody zdemineralizowanej do umycia paneli po zimie i dodatkowo nie chroni przed ponownymi zabrudzeniami. Lepiej użyć plynu na bazie glikolu jak np green glass
Dziękujemy za radę!
Sam osobiście do mycia używam wyłącznie wody demineralizowanej jeśli jest taka możliwość, w 95% daje radę.