Mycie paneli fotowoltaicznych – jak dbać o instalację, by zachować jej wydajność?

Pozyskiwanie energii ze słońca zyskuje coraz więcej zwolenników. Panele słoneczne zamontowane w gospodarstwie domowym, czy w firmie to nie tylko obniżenie miesięcznych kosztów zużycia prądu, ale także zmniejszenie negatywnego wpływu, jaki wywieramy na środowisko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby panele fotowoltaiczne pracowały efektywnie i dostarczały prąd na równym poziomie, wymagają regularnej pielęgnacji i mycia. Osadzające się na nich liście, kurz, niespodzianki zostawiane przez ptaki i inne zanieczyszczenia mają wpływ na wydajność działania modułów fotowoltaicznych.

Panele słoneczne a cztery pory roku

Panele fotowoltaiczne są skonstruowane z takich materiałów, by znosić różne warunki atmosferyczne. To bardzo ważne, szczególnie w naszym klimacie, gdzie w ciągu roku doświadczamy dużych mrozów, opadów śniegu i gradu, aż po upały, burze i silne porywy wiatru. Jednak po każdej porze roku na systemie paneli słonecznych pozostają zanieczyszczenia, które powinny zostać dokładnie wyczyszczone. Deszcz jest pomocny i pomaga spłukać mniejsze pyłki i kurz, ale mycie paneli fotowoltaicznych to proces, który wymaga zaangażowania także z naszej strony. Tutaj warto też zaznaczyć, że to w jakim stopniu zanieczyszczenia będą mogły spłynąć wraz z deszczówką czy topniejącym śniegiem, zależy od konta nachylenia paneli. Pomoc pochodząca z natury pomaga czyścić panele fotowoltaiczne, jednak brud w postaci m.in. ptasich odchodów, pozostałości roślin albo mchu musimy usunąć samodzielnie.

Kiedy i jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Regularne monitorowanie instalacji fotowoltaicznej jest kluczowe dla jej poprawnego funkcjonowania. Im szybciej problem zostanie wykryty i rozwiązany, tym straty w dostarczanej energii będą mniejsze. Niewielka warstwa kurzu nie zaburzy ich wydajności w znacznym stopniu, jednak manualne czyszczenie paneli jest zalecane 1-2 razy do roku. Należy czyścić je wczesną wiosną, kiedy na panelach są pozostałości po jesiennych liściach i osad naniesiony przez śnieg, a także po lecie, usuwając nagromadzony kurz i pył – zwłaszcza jeśli instalacja fotowoltaiczna położona jest w pobliżu gospodarstw rolnych.

Mycie paneli – czego używać?

Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych powinno używać się bardzo delikatnych środków. Na rynku można znaleźć specjalne szczotki, które wykonane są z takich materiałów, aby nie porysować powierzchni. Producenci w swoich ofertach mają także płyny, które są przeznaczone do mycia paneli słonecznych. Nie bez znaczenia jest rodzaj wody, której użyjemy do mycia instalacji fotowoltaicznej – pod żadnym pozorem nie powinniśmy wykorzystywać wody prosto z kranu, gdyż po wyschnięciu pozostanie na niej osad. Gdy decydujemy się samodzielnie myć panele słoneczne należy sięgnąć po wodę destylowaną lub deszczówkę.

Będąc wyposażonym w taki zestaw można zabrać się za mycie paneli fotowoltaicznych, pamiętając o kilku ważnych zasadach:

  • Przed rozpoczęciem pracy należy odłączyć panele fotowoltaiczne i odczekać aż ostygną.
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim, zwłaszcza w przypadku paneli umieszczonych na dachu budynku. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie wspinajmy się – sprzęt do czyszczenia paneli jest teleskopowy i powinien znacznie ułatwić pracę.
  • Jeśli zamierzamy myć panele fotowoltaiczne, to trzeba pamiętać o tym, że pora dnia ma znaczenie – trzeba zrobić to wczesnym rankiem, nim zdążą się one nagrzać lub wieczorem, kiedy ich temperatura spadnie. Myjąc je w południe w pełnym słońcu możemy doprowadzić do uszkodzeń.

Stosując się do tych rad i regularnie doglądając swojej sieci paneli fotowoltaicznych zapewnimy im długą żywotność. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie lub zabrudzenia są zbyt trudne, by samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne należy skorzystać z usług firm, które profesjonalnie oczyszczą naszą instalację fotowoltaiczną.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, z jakim kosztem wiąże się instalacja fotowoltaiczna.

 

Kalkulator fotowoltaiczny

Oferro - Twój Inteligentny System Zakupowy

Bezpieczne zakupy u rzetelnych firm

Kupuj mądrze i bez obaw.

Dowiedz się więcej