fotowoltaika dla domu

 

Fotowoltaika już od kilku lat cieszy się wciąż rosnącą popularnością wśród inwestorów, którzy z jednej strony chcą obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną, a z drugiej istotne jest dla nich zrównoważone podejście do eksploatowania zasobów Ziemi. Kwestie te można z łatwością pogodzić ze sobą, instalując na dachu domu jednorodzinnego panele fotowoltaiczne.

 

Kalkulator fotowoltaiczny

 

Fotowoltaika dla domu – co to jest i jakie daje korzyści?

Instalacja fotowoltaiczna jest to instalacja, która pozwala na zamianę energii ze słońca na energię elektryczną. Może być ona wykorzystywana do ogrzewania domu i wody oraz zaspokojenia zapotrzebowania domu na prąd, ale także magazynowana i sprzedawana do sieci.

W praktyce instalacje fotowoltaiczne składają się z kilku elementów:

 • paneli fotowoltaicznych,
 • falownika – czyli inwertera,
 • licznika,
 • zabezpieczenia AC/DC,
 • okablowanie,
 • system montażowy,
 • opcjonalnie pompa ciepła.

Jak działa instalacja? Panele fotowoltaiczne składają się z płytek krzemowych. Kiedy padają na nie promienie słoneczne, ich podstawowe jednostki – fotony – są pochłaniane przez cząsteczki krzemu, które zaczynają się poruszać w wyniku utraty elektronu. Tak powstała energia trafia do falownika, gdzie przetwarzany jest na prąd stosowany w sieci. Ilość wytworzonej energii obliczana jest przez licznik, a niewykorzystany nadmiar trafia do sieci, z której w każdej chwili możesz ją odzyskać.
Wielką zaletą fotowoltaiki jest fakt, iż pozwala na wykorzystanie jednego z odnawialnych źródeł energii, czyli energii słonecznej. Instalacja jest bezobsługowa przez około 25 lat, a jej funkcjonowanie w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.
Znacznemu obniżeniu ulegają również rachunki za prąd i to niezależnie od zużycia energii. Słońce to odnawialne źródło energii – nigdy się nie skończy, zapewnia nam uniezależnienie się od cen dyktowanych przez zakład energetyczny. Fotowoltaika jest ekologiczna, tania i prosta w eksploatacji – oto dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną.

Czy instalacja fotowoltaiczna dla domu się opłaca?

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu to, w zależności od jego powierzchni i zapotrzebowania na energię elektryczną, koszt od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Czy tak duży wkład finansowy się zwróci? A jeśli tak – to jaki jest okres zwrotu inwestycji? Co zawiera cena?

W koszty montażu paneli fotowoltaicznych wchodzą czynniki takie jak:

 • moc instalacji – 1kW to koszt od 4 do 6 tysięcy złotych,
 • typ ogniwa,
 • sprawność,
 • długość czasu gwarancji na uzysk energii,
 • kąt nachylenia dachu.

Ale instalacja fotowoltaiczna składa się, jak już wspomnieliśmy, z kilku elementów. Oto ich procentowy udział w cenie końcowej:

 • 45% – panele,
 • 20% – inwerter,
 • 15% – konstrukcja nośna i okabloanie,
 • 20% – montaż + elektryka.

Panuje przekonanie, że fotowoltaika albo się nie zwraca, albo zwraca się po wielu latach użytkowania. Jak jest naprawdę? Po ilu latach rzeczywiście możemy liczyć na praktycznie darmowe dostawy energii elektrycznej? Sprawdźmy to na przykładzie domu jednorodzinnego o zapotrzebowaniu wysokości 5kWp i rachunkach za zużycie prądu o wysokości około 280 zł miesięcznie.

Orientacyjny koszt instalacji biorąc pod uwagę powyższe zużycie prądu będzie wynosił około 22, 500 złotych. Od niego należy odliczyć:

 • dofinansowanie z programu Mój Prąd – 5000 zł,
 • przysługujący zwrot z podatku PIT – ok. 5500 zł.

Całkowity koszt instalacji będzie więc wynosił 12 000 złotych. Przy wspomnianym wyżej zużyciu prądu możemy przyjąć, że miesięczny rachunek z instalacji fotowoltaicznej będzie wynosił około 90 złotych. W przybliżeniu więc koszty zwrócą się nam w rachunkach za prąd po około 8 – 9 latach.

 

Zamawiam bezpłatny audyt

 

Jak przebiega montaż i ilu paneli potrzebujesz?

Montaż paneli i całych instalacji fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego nie jest skomplikowany, ale zawsze przeprowadzić go powinna wyspecjalizowana firma. Jak przebiega ten proces krok po kroku?

Najpierw należy dobrać odpowiednie miejsce. Fotowoltaika osiąga najwyższą wydajność gdy panele zainstalowane są na południowym stoku, bowiem tam właśnie czas nasłonecznienia jest najdłuższy a promienie słońca mają optymalny kąt padania. Może to być zarówno dach domu, jak i budynku gospodarczego. Niektórzy inwestorzy decydują się również na założenie fotowoltaiki na gruncie. Natomiast ilość potrzebnych paneli będzie zależała od ich mocy i zapotrzebowania domu na prąd.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca, ekipa przystępuje do przygotowania podłoża dla fotowoltaiki, czyli montażu konstrukcji utrzymującej panele w miejscu i odpowiednim położeniu. Konstrukcję tę można zainstalować na wszystkich typach dachu – blachodachówce, dachówce i innych. Uchwyty i tak montowane są do drewnianej konstrukcji dachu.

Po złożeniu całej konstrukcji mocuje się do niej optymalizatory, a następnie wykonuje instalację elektryczną od strony rozdzielni. Tak przygotowane przewody są prowadzone do optymalizatorów przez otwory w dachu. Kolejnym krokiem jest montaż falownika przetwarzającego prąd stały na przemienny. Należy pamiętać, że falownik powinien znajdować się w pomieszczeniu.

Kiedy wszystkie elementy znajdą się na swoim miejscu, w skrzynkach montuje się zabezpieczenia instalacji, przewody paneli łączy z optymalizatorami, a same panele przykręca do stelaża. Instalacja fotowoltaiczna gotowa.

Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanie

Obecnie inwestorzy chętnie korzystają z dofinansowania do założenia instalacji fotowoltaicznej, która oferuje program Mój Prąd organizowanego przez NFOŚiGW. W ramach tego programu możemy uzyskać do 5000 zł zwrotu poniesionej inwestycji.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek, który dostępny jest na stronie internetowej wspomnianej instytucji – obecnie można zrobić to wyłącznie drogą elektroniczną. Koniecznie trzeba wiedzieć, że dofinansowanie wypłacane jest po zakupie i montażu instalacji.

Podobnym programem jest program Czyste Powietrze, w ramach którego możemy się starać nie tylko o dofinansowanie fotowoltaiki, ale także zakupu pompy ciepła, ekologicznego pieca, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej czy wreszcie docieplenia domu.

Podsumowanie

Fotowoltaika to najlepszy obecnie sposób na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Wykorzystując odnawialne źródła energii ogrzewamy dom i wodę, a równocześnie nie szkodzimy środowisku naturalnemu. Warto więc zainwestować w tę technologię.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, z jakim kosztem wiąże się instalacja fotowoltaiczna.

 

Kalkulator fotowoltaiczny

Oferro - Twój Inteligentny System Zakupowy

Bezpieczne zakupy u rzetelnych firm

Kupuj mądrze i bez obaw.

Dowiedz się więcej