fotowoltaika opłacalność

Liczba inwestycji w fotowoltaikę w Polsce dynamicznie rośnie. Powodów jest kilka do tych najważniejszych zaliczamy możliwość skorzystania z dofinansowanie Mój Prąd, ciągły wzrost kosztów prądu z sieci energetycznej oraz rozwój technologiczny, wpływający na wzrost wydajności ogniw, a co za tym idzie szybszy zwrot z inwestycji.

 

Kalkulator fotowoltaiczny

 

Fotowoltaika opłacalność

Cena fotowoltaiki może wydać się wysoka, jednak jeśli obliczymy jakie oszczędności wygeneruje fotowoltaika, okazuje się że jest to obecnie najlepszym ekonomicznie rozwiązaniem, a co więcej ekologicznym. Opłacalność fotowoltaiki, wiąże się w tym że Odnawialne Źródła Energii po prostu nie wyczerpują się, więc inwestor nie jest uzależniony od cen rynkowych, jak to ma miejsce w przypadku produkcji energii z nieodnawialnych źródeł np. węgla, którego spalanie dodatkowo wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Opłacalność zakupu ogniw słonecznych nie jest obarczona żadnym ryzykiem, natomiast stopień tejże opłacalności zależeć będzie od wzrostu cen energii. Warto wiedzieć, że każdy, kto prowadzi w domu działalność gospodarczą, może wziąć panele słoneczne w leasing, zmniejszając tym samym koszty. Warto poruszyć ten temat z księgowym.

Często słyszy się, że Polska jest krajem o zbyt zmiennej pogodzie, by tego typu technologia była u nas opłacalna. To nieprawda. Ogniwa słoneczne spełniają swoje zadanie także w pochmurne czy zimowe dni – oczywiście w mniejszym zakresie.

Energia słoneczna jest lepsza od innych OZE, gdyż jej przepływ jest stosunkowo zrównoważony. W okresie letnim kiedy nasłonecznienie jest większe, dzień dłuższy, a ludzie przebywają więcej na zewnątrz, zużywają mniej prądu tworząc nadwyżki, które zostaną wykorzystane w okresie jesiennym i zimowym.

Osoby inwestujące w fotowoltaikę, najczęściej decydują się licznik dwukierunkowy, co sprawia że częściowo możesz zużyć wyprodukowaną energię elektryczną na potrzeby danego gospodarstwa domowego, a reszta jest magazynowana przez zakład energetyczny.

W Polsce obowiązuje rozliczenia w okresach półrocznych od stycznia do czerwca oraz od czerwca do grudnia, co pozwala na korzystanie ze zmagazynowanych zasobów energetycznych, kiedy poziom produkowanej przez panele fotowoltaiczne energii odnawialnej jest niższy.

                                  

 

Zamawiam bezpłatny audyt

 

Okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej

Wiemy już, że instalacja fotowoltaiczna na własnym dachu to wydatek, który się zwraca. Jaka jednak konkretnie jest stopa zwrotu z przedsięwzięcia?

Panele różnych producentów różnią się między sobą wydajnością, toteż dla precyzyjnego jej określania wprowadzono jednostkę Wp. Skrót ten oznacza maksymalną moc pojedynczego panelu. Przykładowo 4 panele o mocy 250 Wp każdy to razem 1000 Wp = 1 kWp (kilowatopik).

Z paneli o mocy 1 kWp teoretycznie można w Polsce uzyskać 1000 kWh energii rocznie, a w praktyce od 900 kWh do 1050 kWh. Średnia cena energii to około 55 groszy za 1 kWh, co oznacza, że 1 kWp pozyskanej energii przyniesie nam oszczędności w wysokości nieco ponad 500 złotych. Przyjmijmy, że koszt instalacji 1 kWp wynosił 5500 złotych. Koszt inwestycji zwróci się nam zatem w ciągu 10 lat.

Na całkowity czas zwrotu wpływąją też inne czynniki. Efektywność instalacji fotowoltaicznych spada wraz z czasem ich użytkowania, natomiast ceny prądu stale idą w górę. Przy inwestycji, która ma nam służyć przez następne kilkadziesiąt lat, należy wziąć to pod uwagę.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Na opłacalność fotowoltaiki wpływa ma wiele czynników zarówno technicznych jak i formalnych, oto najważniejsze z nich:

  • sprawność i moc instalacji
  • dach budynku – kąt nachylenia dachu i położenie względem kierunków świata, usytuowanie paneli fotowoltaicznych na południe, pod kątem około 35º zapewni największą wydajność instalacji.
  • stopień zacienienia – nawet niewielki cień może obniżyć wydajność paneli PV
  • rzeczywiste zużycie energii – ilość i moc systemu fotowoltaicznego, opiera się na podstawie analizy rachunków za prąd
  • profil zużycia pradu – fotowoltaika jest najbardziej opłacalna, gdy zużywasz dużo prądu w ciągu dnia, współcześnie to nie problem, obecne urządzenia (pralkę, zmywarkę, piekarnik itd.) możesz nastawić na dowolną godzinę, nawet jeśli jesteś w pracy
  • koszt instalacji – warto zainwestować w wysokiej jakości komponenty, które posłużą przez lata

sprawność i moc ogniw oraz jakość inwertera

 • wybór firmy instalacyjnej – w związku z boomem na fotowoltaikę, liczba instalatorów rośnie jak grzyby po deszczu, możesz sprawdzić firmę za pomocą algorytmu refer score
 • dofinansowanie Mój Prąd – w ramach dotacji do paneli fotowoltaicznych można otrzymać do 5 tys. PLN, jednak nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych paneli o mocy od 2 do 10 kW.
 • ulga termoizolacyjna – w 6 kolejnych rocznych zeznaniach podatkowych możesz odliczyć do 17% od kwoty poniesionej na termomodernizację

Podniesienie wartości nieruchomości

Fotowoltaika na dachu zwiększa atrakcyjność naszej nieruchomości, ułatwiając jej ewentualną sprzedaż. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu: fotowoltaika zauważalnie zmniejsza koszty utrzymania domu. Niższe rachunki za prąd przez ponad ćwierć wieku? Brzmi zachęcająco.

Ile wyprodukowanej energii może wykorzystać prosument

W chwili przyłączenia domowej instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej inwestor staje się prosumentem, czyli producentem i konsumentem energii jednocześnie. Dostawca indywidualny ma zainstalowany w swoim domu licznik dwukierunkowy, który dokonuje pomiaru przepływu prądu w dwóch kierunkach tj. energii słonecznej wyprodukowanej przez instalację i przesłanej do energetyki oraz tej pobranej. Instalacja może wytworzyć za mało lub za dużo prądu w stosunku do naszego zapotrzebowania. W drugim przypadku nadmiar jest przesyłany do sieci. W 2020 prosument posiadający instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW może odebrać 80% wyprodukowanej energii, w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 10 kW do 50 kW już tylko 70%. Reszta jest pobierana przez dostawcę prądu, w zamian za magazynowanie nadwyżek wytworzonej przez nas energii elektrycznej, którą możemy pobrać w okresie o niższej lub zerowej produkcji np. w zimie, w nocy oraz w pochmurne dni. W przypadku nadwyżki nie ponosimy opłaty dystrybucyjne tylko opłaty stałe, które na rachunku widnieją jako opłata abonamentowa, przejściowa, jakościowa i handlowa. Jeśli instalacja nie pokrywa w całości naszego zapotrzebowania różnice musimy wyrównać w 100% ceny prądu.

Dotacje na fotowoltaikę

Decydując się na systemy fotowoltaiczne mamy w zasięgu ręki kilka różnych możliwości dofinansowania, skierowanych zarówno do osób fizycznych, jak do i firm.

Na początku stycznia 2020 roku ruszył drugi nabór wniosków do popularnego programu Mój Prąd. Jego beneficjentami mogą zostać osoby fizyczne, które są stroną umowy przyłączeniowej oraz zdecydują się na instalację ogniw słonecznych o mocy od 2 do 10 kW. W razie pozytywnego rozpatrzenia wniosku zainteresowany dostanie 5000 złotych dopłaty do instalacji PV. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na oficjalnej stronie programu: mojprad.gov.pl. Opłaca się go połączyć z korzystną ulgą termomodernizacyjną, pozwalającą na odliczenie fotowoltaiki od podatku. Ulga działa od 1 stycznia 2019 roku. Przysługuje właścicielom budynków mieszkalnych oraz jednorodzinnych.

                                         

Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, z jakim kosztem wiąże się instalacja fotowoltaiczna.

 

Kalkulator fotowoltaiczny

 

Wizualizacja procesu zakupowego

Jak najkorzystniej kupić instalację fotowoltaiczną? Przede wszystkim skontaktujmy się z kilkoma różnymi dostawcami, by móc porównać oferty.  Kolejnym niezbędnym krokiem będzie spotkanie z przedstawicielem danej firmy i rozmowa o naszych potrzebach oraz budżecie.

Przy analizie oferty zwróćmy szczególną uwagę na rodzaje proponowanych nam ogniw, całkowity koszt montażu i materiałów za 1 kWp oraz koszty dodatkowe. Może się okazać, że koszt samych paneli słonecznych podbija wygórowana cena rocznych przeglądów serwisowych. Weźmy to pod uwagę. Pamiętajmy także o długości i rodzaju przysługującej nam gwarancji. Niektóre firmy gwarantują pozyskanie z instalacji określonych ilości energii. Ważną zaletą będzie też jak najdłuższa gwarancja na inwerter, inaczej określany jako falownik, który zamienia prąd stały wytwarzany przez ogniwa, na prąd zmienny, który płynie w sieci i jest wykorzystywany przez urządzenia.

Warto zbadać dotychczasową historię firmy na rynku – sprawdzić, ilu ma zadowolonych klientów.

Nie bójmy się pytać: w jaki sposób firma gwarantuje nam spełnienie swoich obietnic? Jaka jest przewidywana procedura, w razie gdyby już po instalacji ogniw słonecznych ich wydajność okazała się mniejsza, niż zakładano?

Jeśli rozważamy montaż instalacji, nie zwlekajmy zbędnie z decyzją. Każdy rok jej posiadania to bardzo niskie rachunki za prąd, a więc czysty (wręcz ekologiczny!) zysk tu i teraz. A i program rządowych dofinansowań nie będzie przecież trwał w nieskończoność.

Pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii i boom na panele fotowoltaiczne, potwierdza że jest to opłacalne rozwiązania, które uchroni nam przez zwyżkami cen prądu z sieci energetycznej, a inwestycja średnio zwraca się po 6 – 8 latach. Dodatkowo program Mój Prąd pozytywnie wpłynął na montaż fotowoltaiki w Polsce.

Oferro - Twój Inteligentny System Zakupowy

Bezpieczne zakupy u rzetelnych firm

Kupuj mądrze i bez obaw.

Dowiedz się więcej