fotowoltaika na dachu

Nie ulega wątpliwości, iż energia słoneczna to bardzo ekologiczne, a jednocześnie energooszczędne rozwiązanie. Systemy fotowoltaiczne przyczyniają się do spowolnienia globalnego ocieplenia oraz jest w pełni przyjazna dla środowiska naturalnego – nie powoduje nadmiernego hałasu czy zanieczyszczeń. Co więcej, jest to spora oszczędność dla gospodarstw domowych.

Na instalację paneli fotowoltaicznych decydują się zarówno mieszkańcy wsi, miast, jak również właściciele przedsiębiorstw. W ciągu roku liczba instalacji fotowoltaicznych na dachu lub gruncie wzrosła aż do 100 tysięcy. Bez wątpienia zainteresowanie panelami ma związek z programem w ramach którego inwestorzy mogą otrzymać pomoc pieniężną.

Fotowoltaika to inwestycja, która się zwraca. Przede wszystkim jest skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków, które nieustannie rosną. Oprócz tego może generować dodatkowy zysk podczas sprzedaży nadwyżki energii. Aby panele mogły sprawnie działać, należy je odpowiednio zamontować. Kwestię tą dobrze jest powierzyć firmie, specjalizującej się w montażu paneli fotowoltaicznych na dachu, czy też gruncie. Jak dokładnie są zbudowane panele fotowoltaiczne i jak działają? Jakie korzyści wynikają z montażu fotowoltaiki na dachu? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

 

Kalkulator fotowoltaiczny

 

Czym są panele fotowoltaiczne i jak działają?

Panele fotowoltaiczne to zespół wielu modułów, które czerpią energię z promieniowania słonecznego a następnie przekształcają ją w energię elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne pod wpływem oddziaływania promieniowania słonecznego umożliwiają przepływ prądu stałego. Często elementy te wykonane są z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego, który jest dobrym przewodnikiem ładunku elektrycznego. Dodatkowo panele te są dostosowane do polskich warunków atmosferycznych.

Nagromadzona w energia modułach zostaje przekazana do falownika. Stamtąd też trafia prosto do naszych gniazdek. Głównym zadaniem falownika jest dopasowanie parametrów wytwarzanego prądu względem domowej instalacji elektrycznej. Moduły fotowoltaiczne montowane są w szybach, a uzupełnieniem całej konstrukcji jest wspornik. Dzięki temu jest ona stabilna.

Nagromadzenie energii w panelach fotowoltaicznych następuje wtedy, gdy pada na nie światło. Jej natężenie jest w głównej mierze uzależnione od intensywności promieni słonecznych oddziałujących na ogniwa. Aby w pełni wykorzystać potencjał paneli fotowoltaicznych, powinny one zostać umieszczone w najbardziej nasłonecznionym miejscu (najczęściej od strony południowej). Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i rzadko ulegają jakiejkolwiek awarii, co bez wątpienia jest sporym udogodnieniem dla inwestorów.

Instalacja fotowoltaiczna na dach może zostać przeprowadzona z użyciem technologii off-grid lub on-grid. Instalacja off-grid współdziała z zakładem energetycznym. Energia jest zużywana na bieżąco, natomiast jej pozostałość trafia do sieci energetycznej. Z kolei system off-gird nie jest połączony z żadną siecią. Nadmiar energii elektrycznej magazynowany jest w specjalnych akumulatorach.

Panele fotowoltaiczne na dachu – dlaczego warto?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością w Polsce. Tego typu przedsięwzięcie to rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, jak i właścicieli firm. Niekwestionowaną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest przede wszystkim ekologia i przyjazność środowisku. Do prawidłowej pracy paneli potrzebne są jedynie promienie słoneczne, dlatego warto zamontować je na dachach budynku. Co więcej, ograniczają emisję paliw kopalnianych, nie powodują zanieczyszczeń powietrza, nie generują hałasu i w żaden sposób nie zagrażają środowisku naturalnemu.

Inną, równie istotną zaletą inwestycji jest spora oszczędność. Wprawdzie wykonanie instalacji fotowoltaicznej to duży koszt, jednak inwestorzy mogą mieć pewność, iż z czasem się zwróci. Nie da się ukryć, że ceny energii elektrycznej nieustannie wzrastają. Największe podwyżki następują szczególnie w okresie jesiennym. Wytwarzanie własnej, darmowej energii darmowej przyczynia się do zminimalizowania rachunków za energię elektryczna. Panele fotowoltaiczne są więc skuteczną bronią w walce z rosnącymi z roku na rok cenami energii kupowanej. Dodatkowo sporym udogodnieniem jest to, iż nadwyżki wyprodukowanej energii możemy przesłać do zakładu energetycznego i później odebrać 80% tej energii.

Żywotność paneli jest bardzo długa – szacuje się ją na około 40 lat. Elementy te rzadko ulegają awariom – są odporne na niekorzystną pogodę. Decydując się na fotowoltaikę w swoim domu niewątpliwie stajemy się niezależni energetycznie. W razie przerwy w dostawie prądu nie musimy się martwić – działanie urządzeń w naszym domu będzie nieprzerwane. Co więcej, instalacja fotowoltaiczna nie wymaga obsługi. Oczywiście dobrze jest systematycznie monitorować pracę paneli, niemniej jednak nie ma konieczności ingerowania w ich działanie. Oprócz tego zaletą jest także uniwersalność. Istnieje możliwość wyboru odpowiedniej ilość ogniw, minimalizując przy tym wysokie koszty.

 

Zamawiam bezpłatny audyt

 

Korzystne warunki zabudowy

Bez wątpienia panele fotowoltaiczne nadają się do mocowania na niemal wszystkich dachach budynków. Oczywiście, na niektórych dachach montaż przebiega szybciej i sprawniej. W Polsce najczęściej panele fotowoltaiczne montuje się na pokryciu dachowym, jakim jest blachodachówka lub blacha trapezowa. Najkorzystniejsze warunki zabudowy instalacji fotowoltaicznej umożliwia dach dwuspadowy, czterospadowy lub skośny. W przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji, montaż paneli fotowoltaicznych może być nieco skomplikowany. Natomiast na dachach płaskich instalację umieszcza się na specjalnych wspornikach, które jednocześnie korygują pobieranie energii słonecznej. Trzeba mieć na uwadze, iż w każdym wypadku panele fotowoltaiczne na dachu powinny być skierowane w stronę słońca, dlatego też najczęściej umieszcza się je od strony południowej.

Niekorzystne warunki zabudowy

Fotowoltaika na dachu, jakim jest eternit to przedsięwzięcie niemożliwe do zrealizowania. Pokrycia dachowe azbestowe są niewątpliwie bardzo niskiej jakości, co może stanowić problem dla paneli, które jak wiemy są bardzo masywne i potrzebują dużo przestrzeni. Mocowanie ogniw fotowoltaicznych jest nieco bardziej skomplikowany w sytuacji, kiedy dach nie jest jednolity. Dlatego zadanie to najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych. Dodatkowym utrudnieniem może być zbyt zacieniona przestrzeń. Niekorzystny może być nawet najdrobniejszy cień. Bez wątpienia ma to wpływ na nieprawidłową produkcję energii elektrycznej. Niekorzystnym rozwiązaniem jest montowanie paneli na północ, gdyż w takiej sytuacji promienie słoneczne będą padać na ogniwa pod nieodpowiednim kątem.

Fotowoltaika na dachu – jak przebiega montaż?

Fotowoltaika na dachu mimo, iż nie jest skomplikowanym procesem, wymaga opracowania odpowiedniej strategii. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał paneli fotowoltaicznych pod uwagę należy wziąć wszystkie istotne aspekty. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepszą lokalizacją dla paneli fotowoltaicznych jest otwarta przestrzeń. Miejsce nie powinno być zacienione przez żadne drzewo, ponieważ może przyczynić się to do nieprawidłowej pracy modułów fotowoltaicznych.

Nie bez znaczenia jest także kąt nachylenia konstrukcji. Optymalna wartość powinna wynosić od 20 do 40 stopni – w zależności od rodzaju dachu. Niewątpliwie gwarantuje to najwyższe osiągi. Kluczowe jest również odpowiednie zwrócenie paneli słonecznych. Uważa się, iż najlepiej ustawić instalację fotowoltaiczną w stronę południową, skąd pada najwięcej światła. Aby zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej dobrze jest rozważyć montaż większej ilości paneli. Trzeba również mieć na uwadze, iż panele powinny być umieszczone na otwartej przestrzeni. Oznacza to, że z każdej strony powinien być dopływ świeżego powietrza, co umożliwia chłodzenie poszczególnych podzespołów.

Panele fotowoltaiczne w zależności od rodzaju dachu różnią się sposobem mocowania. W przypadku blachodachówki, instalację fotowoltaiczną najczęściej mocuje się na specjalnych szynach, a dodatkowo przytwierdza za pomocą dwugwintowych śrub. Jeśli chodzi o dachówkę ceramiczną odbywa się to przy użyciu uchwytów, dzięki którym możliwe jest odpowiednie usytuowanie paneli słonecznych. Planując wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim całość montuje się na wspornikach, co znacznie poprawia ich wydajność.

Fotowoltaika na dachu – jak otrzymać pomoc pieniężną?

Bezsprzecznie, instalacja paneli słonecznych to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Decydując się na wykonanie jej we własnym gospodarstwie domowym możemy ubiegać się o dofinansowanie. Może się to odbyć na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest zapomoga w postaci kredytu. W niektórych przypadkach po upływie określonego czasu należy wykonać zwrot pieniędzy, zaś w innych pożyczka może być bezzwrotna. W ten sposób mogą pomóc nam instytucje prywatne oraz banki.

Najczęściej jednak inwestorzy ubiegają się o dofinansowanie w ramach projektu unijnego. Istnieje wiele programów, dzięki którym otrzymamy sporą pomoc pieniężną, a inwestycja z biegiem lat szybko się zwróci. Najpopularniejsze programy realizowane przez Unię Europejską to “Mój Prąd” oraz “Czyste powietrze”.

Premia termomodernizacyjna

Termomodernizacja to proces, w wyniku którego zostaje zmniejszone zużycie energii w budynku. Premia termomodernizacyjna przyznawana jest osobom, które ubiegają się o modernizację danego obiektu. Głównym założeniem projektu jest wzrost oszczędności energii w domu. O premię ubiegać mogą się właściciele domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe oraz gminy. Oczywiście, aby otrzymać pożyczkę należy spełnić określone warunki. Pierwszym nich jest zauważalny spadek zapotrzebowania na energię (co najmniej o 10% – ogrzewanie i 25% – modernizacja termiczna). Musi być to potwierdzone audytem energetycznym. Pieniądze wypłacane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego, gdzie również należy złożyć wniosek w ramach tego typu projektu.

Podsumowanie

Nieustannie wzrastające rachunki, zanieczyszczenie powietrza dymem – to kluczowe aspekty, które sprawiają, że coraz więcej mieszkańców decyduje się na wykonanie fotowoltaiki. Panele słoneczne to odnawialne źródło energii. Ich praca polega na pobieraniu energii słonecznej i przekształcaniu jej w prąd. Nie da się ukryć, iż jest to bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Sporym udogodnieniem jest fakt, że nadmiar energii możemy gromadzić w specjalnym akumulatorze lub przekazywać do sieci energetycznej.

Fotowoltaika to kosztowne, lecz wieloletnie przedsięwzięcie. Prawidłowo zamontowane panele słoneczne będą działać bezawaryjnie nawet 40 lat. Warto również nadmienić, iż istnieje wiele programów, w ramach których możemy ubiegać się o częściowe finansowanie tego przedsięwzięcia. Wystarczy spełnić kilka określonych warunków, a następnie złożyć stosowny wniosek. Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które chcą być niezależne i dbają o środowisko naturalne.

Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, z jakim kosztem wiąże się instalacja fotowoltaiczna.

 

Kalkulator fotowoltaiczny

Oferro - Twój Inteligentny System Zakupowy

Bezpieczne zakupy u rzetelnych firm

Kupuj mądrze i bez obaw.

Dowiedz się więcej