Jak przebiega audyt fotowoltaiczny?
Fotowoltaika, czyli samodzielna produkcja prądu w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników zwłaszcza wśród osób posiadających domy jednorodzinne, firmy czy osób prowadzących gospodarstwa rolne. I nie ma się co dziwić, gdyż dzięki fotowoltaice można zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet o 90%, a przy okazji zadbać o środowisko. Jednak każdy inwestor ma inne zapotrzebowania na prąd. Aby instalacja fotowoltaiczna przyniosła oczekiwane rezultaty, a zwrot z inwestycji był zgodny z oczekiwaniami, moduły muszą być odpowiednio zamontowane i ustawione, a moc instalacji dobrana do indywidualnych potrzeb klienta. Chodzi tu głównie o kierunek świata, możliwe zacienienie czy finalne miejsce montażu. Zatem nim ostateczna decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej zostanie podjęta, należy skorzystać z wiedzy specjalistów i przeprowadzić dokładny audyt.
Spis treści:
- Czym jest audyt fotowoltaiczny?
- Pierwszy etap audytu fotowoltaicznego
- Lokalizacja paneli fotowoltaicznych – możliwości montażu
- Ocena położenia obiektu
- Miejsce montażu fotowoltaiki
- Kąt nachylenia, rodzaj dachu i jego pokrycia
- Typ dachówek i ich stan techniczny
- Inne elementy stanowiące przeszkodę
- Podsumowanie audytu instalacji fotowoltaicznej
- Kalkulator fotowoltaiczny
Czym jest audyt fotowoltaiczny?
Audyt fotowoltaiczny to wywiad z inwestorem i wstępne oględziny miejsca inwestycji. Chodzi tu głównie o kierunek świata, ewentualne zacienienie czy finalne miejsce montażu. Na audyt instalacji fotowoltaicznej składają się: ocena możliwości montażowych na dachu domu lub gruncie oraz analiza ekonomiczna. W ramach tej analizy realizowane są: zapoznanie się z rachunkami i prognozowanym zużyciem, oszacowanie przyszłego zapotrzebowania na prąd, rozliczania z zakładem energetycznym, dobór mocy instalacji dla konkretnego klienta oraz przedstawienie dostępnych możliwości finansowania instalacji. Przeprowadzenie audytu pozwala stwierdzić, czy w danej lokalizacji warto inwestować w fotowoltaikę. Zobaczmy, na czym dokładnie polega audyt fotowoltaiczny.
Pierwszy etap audytu fotowoltaicznego
Audyt fotowoltaiczny przeprowadza się w celu określenia, czy planowana inwestycja będzie opłacalna dla twojego domu lub firmy. Pierwszym krokiem audytu fotowoltaicznego jest analiza dotychczasowych rachunków za prąd, najlepiej z ostatniego roku. Na tej podstawie można zweryfikować jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego czy firmy. Wywiad z inwestorem obejmuje też pytania dotyczące ewentualnych planów na zwiększenie zużycia energii. Mowa tutaj o nowych sprzętach, klimatyzacji, czy innym sposobie ogrzewania domu. Dzięki tym informacjom osoba przeprowadzająca audyt, już na tym etapie będzie miała możliwość określenia mocy instalacji, tak aby była odpowiednio dobrana do potrzeb.
Lokalizacja paneli fotowoltaicznych – możliwości montażu
Kolejny, wymagany krok audytu to sprawdzenie miejsca pod instalację fotowoltaiczną – na tym etapie specjalista będzie mógł ocenić realne możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej. Jakie aspekty są brane pod uwagę w trakcie takich oględzin?
Ocena położenia obiektu
To jeden z kluczowych elementów. Inwestor powinien określić dokładne miejsce o którym wstępnie myślał na montaż paneli. Musi też wiedzieć o planowanych na przyszłość budowach w okolicy, które potencjalnie mogłyby być przyczyną zacienienia instalacji, co z kolei może wpłynąć na jej mniejszą wydajność. Bardzo ważną rolę odgrywa też strona świata – moduły nie mogą wychodzić na północ, ponieważ nie będą spełniać wtedy swojej roli. Audyt fotowoltaiczny ma za zadanie określenie najbardziej słonecznej strony obiektu, na której należy instalować moduły.
Miejsce montażu fotowoltaiki
Przeprowadzana przez eksperta analiza wykaże miejsce, w którym zostanie zamontowana instalacja. Może okazać się, że wykonanie projektu na dachu domu lub budynku firmy nie jest możliwe ze względu na niesprzyjające warunki (na przykład duży stopień zacienienia), ale warto poprosić o przedstawienie alternatywnego rozwiązania – konstrukcja może być ustawiona na przykład na gruncie. Dodatkowo należy sprawdzić, czy wybrana lokalizacja instalacji zapewni bezpieczeństwo i spełni warunki dobrych praktyk montażowych, np. czy zalecane przez producenta odległości od krawędzi dachu zostaną zachowane.
Kąt nachylenia, rodzaj dachu i jego pokrycia
Panele fotowoltaiczne można montować na niemal wszystkich powierzchniach, ale są dachy, które zdecydowanie lepiej się sprawdzą. W najkorzystniejszych warunkach instalacje fotowoltaiczne montuje się pod kątem od 20 do 40 stopni. W przypadku dachów płaskich wymagane jest już zamontowanie konstrukcji, która zapewni odpowiednie nachylenie. Fotowoltaika najlepiej sprawdza się na dachach dwuspadowych, skośnych lub czterospadowych, pokrytych blachodachówką lub blachą trapezową. Istnieje możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych również na płaskich dachach, jednak wymaga to mocowania systemu specjalnie przeznaczonych do tego wsporników.
Typ dachówek i ich stan techniczny
Te elementy mają wpływ na wybór rodzaju konstrukcji, części mocujących i montaż instalacji. Należy pamiętać, że panele wraz ze stelażem bardzo dużo ważą, więc poprawne ich umocowanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa.
Inne elementy stanowiące przeszkodę
Audyt pozwala na obliczenie ile paneli słonecznych trzeba będzie zamontować, aby wytwarzały potrzebną w danym obiekcie ilość energii. Wiadome jest, że im więcej energii elektrycznej jest potrzebne, tym więcej modułów będzie obejmować cała instalacja. Oznacza to, że powierzchnia, na której mają być zamontowane powinna być gładka – w przypadku jeśli na wybranej do instalacji części są okna dachowe, komin czy inne elementy, nie będzie możliwości instalacji paneli. Niezwykle ważnym elementem jest również przegląd instalacji elektrycznej z budynku. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, audyt fotowoltaiczny powinien również zawierać zalecenie niezbędne do wdrożenia przed montażem fotowoltaiki.
Podsumowanie audytu instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej to kusząca propozycja dla wszystkich, którzy chcą znacznie obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną. Własna produkcja prądu sprawia, że stajemy się bardziej niezależni. Nie podlegamy pod dostawców energii elektrycznej, ominie nas wzrost cen prądu oraz dokładamy swoją cegiełkę do ochrony otaczającego nas środowiska. Profesjonalnie wykonany audyt fotowoltaiczny odpowiada na wszystkie nurtujące inwestora pytania. Przedstawiona w nim analiza ekonomiczna musi zawierać dokładne obliczenie zwrotu z inwestycji, w tym informację za ile lat całkowicie się ona zwróci. Ekspert w podsumowaniu audytu fotowoltaicznego powinien także uwzględnić informacje takie jak moc instalacji, następnie liczbę paneli, ich umiejscowienie na powierzchni dachu, dobór systemu montażowego pod instalację oraz jak instalacja będzie odpowiednia dla danego inwestora. Ważne jest także zwrócenie uwagi, aby audyt zawierał projekt okablowania i miejsce umieszczenia falownika.
Kalkulator fotowoltaiczny
Jeszcze przed spotkaniem z ekspertem od fotowoltaiki możemy pokusić się o samodzielne wyliczenie kosztów planowanej inwestycji. Pomoże w tym kalkulator fotowoltaiczny, który poda kwotę, jaką należy zainwestować, podpowie ile paneli fotowoltaicznych będzie potrzebnych oraz uwzględni dostępne dofinansowania, m.in. z programu Mój Prąd.