Panele fotowoltaiczne z Chin – czy to się opłaca?
Na początek należy podkreślić, że Chiny to lider pod względem produkcji rozwiązań fotowoltaicznych na całym świecie. Jednak towary produkowane w Państwie Środka często nie budzą pozytywnych skojarzeń. Artykuły te utożsamiamy z tanimi materiałami, które szybko ulegają zniszczeniu. Ale czy w przypadku paneli fotowoltaicznych i pozostałych elementów trzeba obawiać się słabej jakości? Z jakich stron internetowych korzystać kupując chińskie panele słoneczne? Sprawdźmy!
Spis treści:
- Chińskie panele fotowoltaiczne
- Panele fotowoltaiczne z Chin – wybór producenta
- Import paneli fotowoltaicznych – ranking TIER 1
- Oznaczenia na panelach fotowoltaicznych produkowanych w Chinach
- Cena modułów fotowoltaicznych z Chin pójdzie w górę
- Nadchodzą zmiany w polskim prawie energetycznym
- Uwaga na niedoświadczonych „specjalistów”
Chińskie panele fotowoltaiczne
Instalacja fotowoltaiczna to poważna inwestycja, która powinna służyć przez wiele lat. Zwykle na elementy takie jak panele, stelaż mocujący i pozostałe komponenty inwestor otrzymuje od 10 do 25 lat gwarancji. Wiadomym jest jednak, że w tym okresie trzeba być przygotowanym na ewentualne usterki. I nie ma tutaj znaczenia od kogo kupimy panele fotowoltaiczne. Warto zapamiętać zasadę, że nie zawsze droższe oznacza lepsze. Szacunkowy koszt takiej instalacji możesz obliczyć za pomocą naszego kalkulatora fotowoltaiki.
Nie ma co ukrywać, że technologię produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych chińscy producenci opanowali doskonale. Nie bez przyczyny zajmują pierwsze miejsce w rankingach – zdecydowana większość liderów tej branży pochodzi właśnie z Chin.
Ceny produkowanych przez nich instalacji fotowoltaicznych są bardzo konkurencyjne w stosunku do ofert firm z innych krajów. Dla osób, które chcą wytwarzać własny prąd dzięki energii pozyskiwanej ze słońca to korzystne rozwiązanie. Nie muszą inwestować fortuny w sprzęt, a dzięki dofinansowaniom np. z programu „Mój Prąd” poniesione koszty będą jeszcze mniejsze i szybciej się zwrócą.
Panele fotowoltaiczne z Chin – wybór producenta
Tak jak przy każdej poważnej inwestycji, do wyboru paneli fotowoltaicznych należy podejść z rozwagą. Należy pamiętać, że przed podjęciem decyzji o zakupie paneli i elementów instalacji z Państwa Środka trzeba dokładnie sprawdzić opinie o danym produkcie. Zapoznaj się z opiniami innych na forach i grupach dotyczących fotowoltaiki, także w zagranicznych serwisach internetowych. Czy narzekają na częste usterki? Jak oceniają kontakt z producentem?
Ponadto sprawdź, czy producent ma przedstawiciela w Polsce. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki pojawia się coraz więcej instalatorów. Jednak te biznesy mogą zamknąć swoją działalność przed upływem czasu gwarancji. Jeśli któryś z elementów instalacji ulegnie zepsuciu musimy łatwo znaleźć kontakt i zgłosić usterkę w ramach gwarancji, bezpośrednio do producenta. Bez firmy reprezentującej go na terenie naszego kraju lub Europy, może okazać się to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Zatem jeśli decydujemy się na sprowadzenie paneli fotowoltaicznych z Chin, zróbmy to za pośrednictwem zaufanego partnera o ugruntowanej pozycji.
Import paneli fotowoltaicznych – ranking TIER 1
Ranking TIER 1 to bardzo ważny aspekt przy wybieraniu paneli fotowoltaicznych. Decydując się na panele z tego rankingu mamy pewność, że kupujemy produkt od producentów o ustabilizowanym statusie. Wśród kryteriów są m.in. inwestycje w rozwój, prowadzenie badań, czas działalności (powyżej 5 lat), czy sytuację finansową. Dla inwestorów fakt obecności firmy w TIER 1 ma ogromne znaczenie, warto się więc kierować wskazówkami od ekspertów w dziedzinie fotowoltaiki.
Oznaczenia na panelach fotowoltaicznych produkowanych w Chinach
Decydując się na import paneli fotowoltaicznych z Chin trzeba zapoznać się z przepisami Unii Europejskiej w tym zakresie. Sprowadzane produkty muszą spełniać odpowiednie normy i być dostosowane do użytkowania na terenie Europy.
Obowiązkowe jest oznaczenie CE – to właśnie ten symbol oznacza, że kupione panele są zgodne z normami i zdatne do użytkowania w Polsce i UE. Aby je uzyskać, producent paneli musi spełniać wymogi związane z normą PN-EN-1090-1, w tym m.in. certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) czy przyznanie EOT (Europejskiej Oceny Technicznej i KOT (Krajowej Oceny Technicznej).
Cena modułów fotowoltaicznych z Chin pójdzie w górę
Jak wiadomo, ogniwa fotowoltaiczne, falowniki i pozostałe urządzenia chińskich producentów cieszą się popularnością w Europie ze względu na konkurencyjną cenę. Jednak wiele firm na tamtejszym rynku wskazuje, że koszty ich sprowadzenia mogą pójść w górę. Jest to związane z niedoborem komponentów, takich jak krzem, czy wyższymi kosztami transportu morskiego.
Mimo to firmy tworzące panele nie zwalniają tempa. Chińczycy starają się projektować panele o coraz większej mocy, dzięki czemu na dachu będzie można zamontować ich mniejszą liczbę, jednocześnie licząc na uzyskanie odpowiedniej dla danego gospodarstwa ilości prądu ze słońca. Tutaj możesz sprawdzić ile paneli potrzebujesz na swój dach i jaki jest potencjał słoneczny Twojej nieruchomości.
Nadchodzą zmiany w polskim prawie energetycznym
Liczba przedsiębiorców zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większa. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie użytkowników. Zwłaszcza teraz, kiedy Ministerstwo Klimatu zapowiedziało zmiany w prawie energetycznym. Od nowego roku ponowny zakup zmagazynowanego w sieci nadmiaru wyprodukowanego przez fotoogniwa prądu, odnotuje znaczny wzrost. Może to oznaczać, że fotowoltaika przestanie być tak opłacalna, jak do tej pory. Więcej o tych zmianach pisaliśmy w tym artykule.
Nie dziwi zatem, że wielu Klientów chce jeszcze do końca tego roku zainwestować w fotowoltaikę. Oczywiście wiąże się to z poważnym wydatkiem, dlatego bardziej korzystna cenowo oferta ma siłę przebicia. A to jest chętnie wykorzystywane przez sprzedawców.
Uwaga na niedoświadczonych „specjalistów”
Prawda jest taka, że nowi dostawcy fotowoltaiki często nie mają doświadczenia i uczą się na bieżąco. Chcąc najbardziej zminimalizować koszty po swojej stronie decydują się zamówić elementy na popularnych zagranicznych serwisach – takich jak np. Aliexpress.
Niewystarczająca wiedza w połączeniu ze złym wyborem sprzętu może skończyć się tym, że inwestor zostanie postawiony w niekomfortowej sytuacji: z niedziałającymi panelami fotowoltaicznymi i bez możliwości złożenia reklamacji.
Tu z odsieczą przychodzi Oferro Fotowoltaika. Nasze narzędzie do tworzenia raportu o przyszłej instalacji fotowoltaicznej analizuje informacje o nieruchomości, porównuje ceny komponentów od najpopularniejszych producentów paneli słonecznych. Na końcu raportu przedstawiamy naszych zaufanych partnerów, a Ty sam decydujesz, która firma ma się z Tobą skontaktować. Masz pewność, że wybierasz firmę o ugruntowanej pozycji, która będzie dla Ciebie wsparciem przez cały okres współpracy.
witam,a jakie jest cło i VAT na falowniki, może pani wie?
Panie Michale, podobnie jak w przypadku paneli fotowoltaicznych, tak i na inne komponenty vat wynosi 8%, cło 0%.
Czy na import paneli z Chin w roku 2022 Wat wynosi 8%a cło 0%
Panie Pawle, z dostępnych nam źródeł wynika, jest dokładnie tak, jak Pan napisał – VAT 8%. Pozdrawiamy, Zespół Oferro